Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szydłowie

 

Nawigacja

Informacje dla Rodziców

Z życia szkoły

Rok szkolny 2018/19

 

Bal karnawałowy

28. lutego w naszej szkole odbył się tradycyjnie bal karnawałowy. Tego dnia szkolnymi korytarzami przechadzali się zupełnie  nowi uczniowie. Wśród księżniczek, czarownic, różnych zwierzątek i postaci z bajek niełatwo było rozpoznać twarze uczniów. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie przyznano następujące miejsca:

- w kategorii oddziałów przedszkolnych:

I miejsce Julian Witkowski (0a), Zuzia Błaszczyk (0b),

II miejsce Tobiasz Mroczkowski (0a), Maja Sromecka (0a),

III miejsce Nikola Chyża (0a), Damian Pereskocki (0b),

wyróżnienia: Ola Sowińska (0a), Daniel Adriańczyk (0a), Alan Skibiński (0b), Ola Stach (0a), Julia Różycka (0b),

- w kategorii klas I-III

I miejsce Maja Krawczyk (I), Lilianna Adriańczyk (III),

II miejsce Kinga Adrianowska (III), Małgosia Stefaniak (III),

III miejsce Zuzia Bratoń (I), Marysia Nowak (I),

wyróżnienia: Patrycja Beda (I), Kuba Frant (I) Agata Jeziorska (III), Zuzia Kowalczyk (III), Wiktoria Sałata (III),

-w kategorii klas IV-VIII

I miejsce Wiktor Błaszczyk (V),

II miejsce Krystian Gajtka (VIII),

III miejsce Martyna Stasiak (VI),

Wyróżnienia: Zuzia Przygoda (IVa), Nikola Michalak (V), Zuzia Adriańczyk (IVb), Jan Wiśniak (V).

Tego dnia Rada Rodziców z okazji tłustego czwartku przygotowała dla uczniów pyszny poczęstunek – słodkie pączki i owocowe soczki. Dziękujemy!

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Ferie w szkole

W pierwszym tygodniu ferii w naszej szkole zorganizowano zajęcia. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu filmowym i zajęciach matematycznych. Starsze klasy były w kinie na filmach „O psie, który wrócił do domu” i „Ralph Demolka w  Internecie”. Młodsze dzieci odwiedziły salę zabaw „Agatka” w Łodzi. W ramach zajęć grupa uczniów uczestniczyła także w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego. Dziękujemy panu wójtowi Gminy Lutomiersk za udostępnienie autobusu.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Dzień Kobiet

8. marca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego postanowili zrobić uczniom i nauczycielom małą niespodziankę. Chłopcy przebrali się za dziewczyny, a ich koleżanki za chłopców i w tych niecodziennych kreacjach odwiedzili wszystkie klasy częstując uczniów i pracowników słodkim upominkiem. Pieniądze na słodkości SU zarobił sprzedając przed feriami własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

 

  5 Marca 2019 roku  w OSP-Lutomiersk odbył się  Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej
 „ Młodzież zapobiega pożarom”.
W konkursie udział  wzięło  ośmioro uczniów naszej szkoły.  W wyniku rozgrywek  I miejsce w grupie wiekowej 10-13 lat  zajął  
Tomasz Sobolczyk i tym samym zakwalifikował się do turnieju powiatowego.
 Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!

 

Longina  Kręzel

 

Turniej Tenisa Stołowego

22 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Lutomiersk.
 
Karolina Antczak, Julia Adriańczyk, Lidia Nowak, Błażej Czerwiński, Bartosz Kujawa, Adriana Kowalski , Patryk Kowalski, Szymon Mroczkowski, Bartłomiej Nita, Karol Marszałek, Krystian Gajtka, Jakub Fisiak, Cyprian Gajtka, 
Michał Trzeciak.

W wyniku rozgrywek  w kategorii  szkół podstawowych  
III miejsce zajęła Julia Adriańczyk, 
I miejsce zajął Szymon Mroczkowski oraz w kategorii OPEN

Longina  Kręzel

 

"Pasowanie na czytelnika" uczniów klasy pierwszej 

Dnia 1 marca 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste "Pasowanie na czytelnika" uczniów klasy pierwszej. Jest to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. To pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną i pierwsze wypożyczenie książki. Jest to więc ważne wydarzenie, które powinno pozostać w pamięci dziecka. Głównym celem uroczystości było pokazanie biblioteki, ale przede wszystkim wprowadzenie w magiczny świat książek, zachęcenie do sięgania po nie oraz rozbudzenie zamiłowania do czytania.

A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki.

Zwiedzając bibliotekę, zostały zapoznane z jej  księgozbiorem, regulaminem i zasadami wypożyczania książek oraz obowiązkami czytelników. Dowiedziały się, jak należy dbać  o wypożyczone książki.

Pierwszoklasiści musieli się też wykazać znajomością treści bajek i baśni. rozwiązać różne zagadki i odpowiedzieć na pytania.

Po zdanym egzaminie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie,  że będą kochać  i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po prmmmnj nzyrzeczeniu każdy pierwszak  został pasowany Książką na czytelnika szkolnej biblioteki. Już jako czytelnicy dzieci samodzielnie podpisały się pod złożonym przyrzeczeniem. Otrzymały też pamiątkowe dyplomy i zakładki do książki. Największą radość sprawił im jednak samodzielny wybór ciekawej książki do czytania i jej wypożyczenie do domu.

Pierwsza wizyta w bibliotece przebiegła w miłej atmosferze. Mam nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem przyjaznym, radosnym, gdzie czytelnicy są zawsze mile widziani.

 

                                                                                                                        Barbara Filipiak

Zabawa choinkowa

7. lutego już od południa szkoła rozbrzmiewała muzyką. Młodsze dzieci (0-III) od 12.20 do 14.30 bawiły się w sali gimnastycznej pod okiem wychowawczyń. Zabawy ruchowe i tańce prowadziła p. Ewelina Olejnik, a później także zaprzyjaźniona ze szkołą p. Patrycja Majchrzak. Po południu wyszaleć mogli się uczniowie klas IV-VIII, którym do tańca grał p. Krzysztof Nieoczym.

Obydwie grupy zaprezentowały także układy taneczne przygotowane w czasie zajęć prowadzonych przez szkołę Active Movement.
Niezawodne mamy naszych uczniów i Rada Rodziców przygotowali dla uczniów słodki poczęstunek oraz drobne upominki.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

Dzień Babci i Dziadka - grupy przedszkolne

6. lutego przedszkolaki zaprosiły do szkoły swoich ukochanych dziadków i babcie. Dla niektórych był to pierwszy tak poważny występ. Mimo tremy, wszystkie maluchy i starszaki spisały się jadnak na medal- z chęcią recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. W niejdnym oku zakręciła się łezka. Na koniec dzieci zaprosiły najbliższych do wspólnego tańca.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

Teatr

W ostatni dzień stycznia 2019 roku w naszej szkole gościliśmy aktorów z Fundacji Grupy T z Torunia. Artyści byli u nas także w ubiegłym roku. Tym razem przedstawili dwa krótkie spektakle.  Młodsza grupa obejrzała „Kabaret na jednej nodze”, którego  tematyką był zdrowy tryb życia oraz bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi. Scenariusz kabaretu powstał na podstawie zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej. Aktorzy przenieśli małych widzów w świat postaci doskonale znanych im bajek – Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki. Bohaterów bajek przedstawiono jednak w zupełnie niebanalny sposób. Każdy z nich przeżywa przygodę, która uczy go, że trzeba dbać o zdrowie, a w kontaktach z nieznajomymi należy zachować ostrożność.

Starsza grupa obejrzała spektakl zatytułowany „Zaplątani w sieci”, który przybliżał tematykę związaną z cyberprzemocą i bezpieczeństwem w internecie. Główny bohater staje się ofiarą internetowego hejtu. Z pomocą przyjaciółki Malwiny stara się odkryć, kto jest sprawcą okrutnego żartu.

Niezwykłe umiejętności aktorskie i kabaretowe toruńskich artystów oraz ciekawa tematyka sprawiły, że wszyscy widzowie – mali i duzi- znakomicie się bawili.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

Dla Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, uczniowie klasy trzeciej, wraz z pani a dyrektor Celiną Wojtas oraz nauczycielkami Ewą Pilarską i Jolantą Nieoczym, zaprosili swoje rodziny na wspólne świętowanie. Dzieci, rodzice i dziadkowie spotkali się 22 stycznia 2019 roku w gościnnej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie.
Były tańce, wiersze, piosenki, scenki teatralne i kabaretowe. A wszystko dla ukochanych Babć i Dziadków, wraz z życzeniami i laurkami. Szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w scenę i kawiarnię. Wzruszenie i duma dziadków i rodziców, pełne zaangażowania występy dzieci, pyszności na stołach i uśmiechy na twarzach stworzyły bardzo miłą, rodzinną atmosferę. To był sympatyczny, „ciepły” wieczór, mimo zimy i mrozu. BABCIU, DZIADKU, JAK TO DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE!!!

Red. Ewa Pilarska

 

   Sportowe  mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Lutomiersk w Mini piłce siatkowej "Czwórek"

 16.01.2019r. reprezentanci  z klas V,VI,VII,VIII wzięli udział w rozgrywkach sportowych, Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody siatkarskie odbyły się na hali Hali Sportowej i sali gimnastycznej  w Lutomiersku.

W wyniku rozgrywek, nasze drużyny zajęły następujące miejsca:

III miejsce w Mistrzostwach Gminy dla  Dziewcząt  i Chłopców w Piłce Siatkowej „Czwórek „o Puchar Wójta Gminy Lutomiersk,

II miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej dla  Dziewcząt i Chłopców w Zawodach Gminnych w Piłkę Siatkową.

Longina  Kręzel

 

Pomagamy!

Jak co roku uczniowie naszej szkoły w okresie przedświątecznym wsparli akcje charytatywne. Jeszcze w listopadzie SU sprzedawał dobroczynne kartki, które od wielu lat przesyła nam fundacja Sursum Corda. W tym roku sprzedaliśmy 40 kartek. Zainteresowanie było ogromne – kartki sprzedały się w ciągu dwóch przerw. Całkowity dochód został przesłany na konto fundacji.

SU i SKW ogłosiły na początku grudnia zbiórkę materiałów plastycznych dla Domu Dziecka w Porszewicach koło Pabianic. Karton szybko wypełnił się kartonami, wycinankami, bibułą, kredkami, farbami, malowankami i materiałami do prac kreatywnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

Spotkanie opłatkowe

W czwartek, 20 grudnia, uczniowie klas IVa i IV b zaprosili społeczność szkoły na krótki program artystyczny. Przybliżyli zebranym najpiękniejsze bożonarodzeniowe tradycje. Wyjaśnili, dlaczego w wigilijny wieczór wszyscy z niecierpliwością wpatrują się w niebo. Przypomnieli, dlaczego tak ważny jest opłatek, i dla kogo zostawiamy przy świątecznym stole puste miejsce. Występy dzieci uświetniły piękne polskie kolędy i pastorałki. Wszyscy siedzący na widowni otrzymali śpiewniki, by móc wspólnie śpiewać i wczuć się w magię tych niewątpliwie najpiękniejszych świąt.

Tego dnia rozstrzygnięto także konkursy ogłoszone w tym czasie w szkole. W konkursie (zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski) na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną zwyciężyła klasa VI. Na podium znalazły się także: klasa VII (II miejsce) i klasa VIII (III miejsce). Wyróżniono klasę Oa i świetlicę. Wszystkie klasy otrzymały upominki – niezbędnik dla zapominalskich.

Dolny korytarz w szkole już od początku grudnia zdobiły niezwykłe szopki przygotowane przez uczniów i ich rodziny. Pierwsze miejsce przyznano: Nikoli (kl. V) i Adasiowi (kl. 0b) Michalakom oraz Julianowi Witkowskiemu (kl. 0a). Drugie miejsce przyznano Filipowi Kaczmarczykowi (kl. IVa) oraz Tobiaszowi Mroczkowskiemu (0b) . Trzecie miejsce: Jakub Urbaniak (kl. IVa) oraz Marysia Matuszewska (kl. 0b). Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątki w formie dyplomów.

Samorząd Uczniowski dziękuje Radzie Rodziców za przekazanie pieniędzy na zakup nagród.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

Wycieczka do fabryki bombek

12 grudnia uczniowie klas IV-VIII udali się na wycieczkę. Zwiedziliśmy tego dnia piękne okolice Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego. Gościliśmy w murach zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu,  wysłuchaliśmy historii grot w Nagórzycach, a na koniec udaliśmy się do fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Przewodnicy oprowadzili nas po fabryce, wiec mogliśmy obejrzeć dokładnie proces powstawania szklanych ozdób choinkowych. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Każda bombka jest wykonywana od początku do końca ręcznie. Dlatego nie zdziwiły nas ceny w sklepiku znajdującym się na terenie obiektu. Na koniec każdy uczestnik wycieczki mógł samodzielnie ozdobić 4 bombki i zabrać je ze sobą na pamiątkę. Choć grudniowa pogoda nie rozpieszczała, wycieczkę zaliczamy do udanych!

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

11. grudnia 2018 r. - 20-ta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Szydłowie
imienia Adama Mickiewicza

 

            Rok 2018 był ważny w historii Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie, ponieważ dwadzieścia lat temu placówka otrzymała imię wielkiego wieszcza. Już od początku roku  grono pedagogiczne zaplanowało wiele ciekawych działań. Na lekcjach plastyki uczniowie szkicowali portrety A. Mickiewicza, które ozdabiają górny korytarz. Pani M. Zawadzka – Matuszewska zorganizowała konkurs dla starszych uczniów, którzy przygotowywali ekslibrisy. Zwycięski (oczywiście z portretem poety) wykonany przez ucz. kl. VII - Roksanę Wiśniak będzie ozdabiał książki w szkolnej bibliotece. Młodsi natomiast wykonywali zakładki do książek – ten, który zwyciężył, został wielokrotnie powielony i rozdany naszym uczniom oraz gościom szkoły. Samorząd Uczniowski również przyłączył się do obchodów i zorganizował trzy konkursy: dla klas 0 konkurs plastyczny Laurka z okazji imienin szkoły, dla kl.II – IV konkurs plastyczny Namaluj poezję A. Mickiewicza, dla kl. V – VII konkurs literacki Życzenia z okazji imienin szkoły. Ponadto do szkół noszących imię autora „Pana Tadeusza” zostały wysłane listy, aby nawiązać z nimi kontakt i zgromadzić informacje o tym, w jaki sposób społeczności świętują ważne rocznice związane z patronem. Szkoła może też poszczycić się też fotoksiążką, w której zgromadzono zdjęcia z uroczystości sprzed 20-tu lat, a także te upamiętniające obchody kolejnych rocznic.

Z tej okazji zmieniono również tablicę poświęconą naszemu patronowi. W rezultacie górny korytarz ozdabia piękna szklana tablica  z podobizną Adama Mickiewicza i cytatem z epopei narodowej: O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,/ Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy. Również na dolnym korytarzu przy wejściu p. Klaudia Cierpikowska – nauczycielka matematyki – namalowała portret autora Dziadów, by ci, którzy wchodzą pierwszy raz do szkoły, nie mieli wątpliwości, czyje  imię ona nosi.

            Uroczystość zaplanowaliśmy na grudzień, by nawiązać do 220-tej rocznicy urodzin poety, jego imienin i przy okazji świętowaliśmy Boże Narodzenie. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu szacownych gości. Część oficjalną wspólnie z panią dyrektor rozpoczął przewodniczący SU, który powitał wszystkich zgromadzonych słowami, jakie padły w szkole 20 lat temu: Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, /Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza. Uczniowie odśpiewali hymn szkoły, który został napisany przez jedną z naszych nauczycielek wiele lat wcześniej. Poczet sztandarowy tego dnia też był niezwykły, bo w jego skład wchodził obecny,
a także poczet rodziców i uczniów sprzed dwudziestu laty przyjmujący sztandar. Była to chwila bardzo wzruszająca dla wszystkich. Następnie pani dyrektor przypomniała wydarzenia związane
z nadaniem imienia szkole. Później głos zabrali goście, gratulując tak pięknej rocznicy.

W części artystycznej przenieśliśmy się do studia telewizji internetowej. Prezenterki zaprosiły widownię pod pomnik A. Mickiewicza w Krakowie, gdzie co roku w dzień urodzin autora Pana Tadeusza. Oczywiście odtworzyły także prawdopodobną atmosferę imprez z udziałem poety. W komentarze prowadzących zostały również umiejętnie wkomponowane fragmenty utworów wielkiego wieszcza. Na szkolnej scenie można było zajrzeć do cmentarnej kaplicy i wywoływać duchy, pójść z dziećmi na wzgórek i modlić się o szczęśliwy powrót taty, spacerować nad jeziorem ze Świtezianką oraz wiarołomnym Strzelcem, przekonać się, czym jest prawdziwa przyjaźń na przykładzie Leszka i Mieszka, zachwycić się przebiegłością pana Twardowskiego, przyjrzeć się smakołykom ze stołu w Soplicowie. Młodzi aktorzy zaprosili też do lasu i ogrodu, recytując fragmenty z Pana Tadeusza. Oczywiście nie mogło zabraknąć tańca narodowego przedstawionego w epopei narodowej – poloneza. Pojawiły się i inne fakty z życia A. Mickiewicza. Można było dowiedzieć się, że doskonale znał on język niemiecki, więc tłumaczył niemiecką poezję romantyczną na język polski. Prezenterki nie zapomniały pokazać poetę jako wielkiego patriotę. Na koniec artyści wyrecytowali wiersz naszego patrona mówiący o Bożym Narodzeniu. Słowa:Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie,/Lecz biada ci, jeśli nie zrodził się w tobie stały się przesłaniem na nadchodzący świąteczny czas. Pojawiły się też życzenia i kolejne słowa poety, by snuć miłość. Całość przedstawienia została wzbogacona piosenkami, pastorałkami i kolędami. Inscenizację wsparła również swoim występem pani dyrektor oraz grono pedagogiczne.

Następnie wszyscy przenieśli się na górny korytarz, gdzie została odsłonięta i poświęcona nowa tablica upamiętniająca patrona szkoły – Adama Mickiewicza. Uczestnicy uroczystości mogli również obejrzeć wystawę  związaną z życiem i twórczością wielkiego romantyka zorganizowaną przez pana P. Sowałę, który pochodzi z terenu naszej gminy, ale na stałe mieszka we Francji. Z tej okazji powstał przewodnik nawiązujący właśnie do wystawy i uroczystości. Zarówno goście jak
i nasi uczniowie zostali obdarowni gadżetami upamiętniającymi to ważne wydarzenie w życiu szkoły (długopisy, smycze, zakładki do książek). Wszystkie te przedmioty zasponsorowali rodzice jednego z naszych uczniów.

            Mamy nadzieję, że wszelkie działania, które poprzedziły uroczystość i sama uroczystość
trwale zapadną w pamięć naszych uczniów. Nie będą oni mieli problemów z przedstawieniem sylwetki Adama Mickiewicza i podaniem tytułów jego wybranych utworów, a także przede wszystkim będą dumni z tego, że stanowią cząstkę naszej szkolnej szydłowskiej społeczności.

Jolanta Fornalczyk-Kocik

           

 

 

Mikołajki

6 grudnia naszą szkołę odwiedził  niezwykły gość! W naszych skromnych progach zjawił się sam święty Mikołaj! Odwiedził każdą klasę, częstował pysznymi cukierkami i chętnie pozował do zdjęć. Nikt nie dostał rózgi…  (czyżby do naszej szkoły chodziły same „aniołki”?). Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku święty Mikołaj o nas nie zapomni!

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Przedszkolaki z Szydłowa w Krainie Świętego Mikołaja
3. grudnia 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie  wraz  z wychowawcami i opiekunami  wybrały się w magiczną podróż do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku.  W trakcie wycieczki dzieci zostały zaproszone do krainy bajek i baśni, gdzie mieszkają Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia, Calineczka, Trzy Świnki, Czerwony Kapturek i  Królewna Śnieżka.  Spacerując bajkową ścieżką, dzieci dotarły do chaty Dziadka Mroza i domku Świętego Mikołaja. Po bardzo sympatycznej rozmowie z Dziadkiem Mrozem dzieci  pospieszyły na spotkanie z tym, dla którego wyruszyły w tak daleką podróż. Święty Mikołaj, powiadomiony o obecności dzieci, oczekiwał ich w Sali Tronowej. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę i powiedziały wierszyk  po czym zrobiły sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.  Pobyt został zakończony szaloną zabawą w figloraju.

Ewelina Olejnik

 

Andrzejki

W tym roku andrzejki w naszej szkole wyglądały nieco inaczej. Jednak nie zabrakło wróżek i magów, dzięki którym dzieci i młodzież z naszej szkoły mogły poznać swoją przyszłość.
Tym razem klasa V przygotowała
w swojej sali stanowiska z wróżbami, wśród których znalazły się: serduszka z imionami, lanie wosku, koło fortuny, mowa kwiatów i wiele, wiele innych.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

     

                    Turniej Piłki Nożnej „Dla Niepodległej” o Puchar Wójta Gminy Lutomiersk

 

 

   Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości  przez Polskę 14 listopada 2018 roku na Hali sportowej Szkoły Podstawowej w Lutomiersku odbył się Turniej Piłki Nożnej. Szkołę z Szydłowa reprezentowali  uczniowie, klas V-VIII.
W wyniku rozgrywek drużyny zajęły następujące miejsca.
 W kategorii dziewcząt, 
klas IV-VI  miejsce III
klas VII-VIII  miejsce II,
 W kategorii chłopców,
klas IV- VI  miejsce II
klas VII-VIII  miejsce III

  Wszystkim uczestnikom rozgrywek, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 

Longina Kręzel

 

Wspólne śpiewanie dla Ojczyzny w Szydłowie

Rok 2018 stał pod znakiem obchodów stulecia niepodległości naszego kraju. Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach zorganizowanych przez GOK w Lutomiersku, Szkoły Podstawowe
w Kazimierzu i w Lutomiersku. Także my gościliśmy najstarsze klasy z zaprzyjaźnionych szkół.

Jednak największe emocje czekały na nas w piątek 9. listopada. Cała nasza społeczność wzięła udział w akcji zainicjowanej przez minister edukacji – „Rekord dla Niepodległej”. O 11.11. zebraliśmy się
w sali gimnastycznej, by z radością i dumą odśpiewać nasz hymn narodowy. Ubrani w galowe stroje, zaopatrzeni w specjalnie przygotowane biało-czerwone chorągiewki, z zaangażowaniem zaśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

 Oficjalne obchody stulecia niepodległości zaplanowane zostały tego dnia na godzinę 17. Każdemu
z przybyłych gości przypięto biało-czerwony kotylion. Podczas wieczornicy chór złożony z uczniów
i nauczycieli zaprosił do wspólnego śpiewania wszystkich zebranych w sali. Dla naszych gości przygotowano śpiewniki. Szkołę wypełniły dźwięki pieśni patriotycznych oraz piosenek popularnych w okresie ostatnich stu lat. Martyna Stasiak i Maksymilian Stach (kl. VI) w przerwach między kolejnymi utworami przybliżali zebranym najważniejsze wydarzenia polityczne i kulturalne mijającego stulecia. Koncert był również doskonałą okazją, by pochwalić się, że w naszych uczniach
i gronie pedagogicznym drzemią ukryte talenty muzyczne i aktorskie. Julia Misiaczyk (kl. IVa), Lenka Misiaczyk (kl. III), Jan Wiśniak (kl. V), Julia Adriańczyk (kl. VII) i Błażej Czerwiński (kl. VII) część piosenek wykonali solo. Pięknymi głosami zachwyciły nas też panie: Ewelina Olejnik i Klaudia Cierpikowska. Akompaniował nam na gitarze p. Sławomir Kułak.
Miłym akcentem był występ uczniów Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku, którzy zaśpiewali dwa chwytające za serce utwory. Po wspólnym śpiewaniu był także czas na słodki poczęstunek przygotowany przez grono pedagogiczne i rodziców.

Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas, by wspólnie z nami świętować.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

 

„Serduszko dla Stasia”

Społeczność naszej Szkoły wparła akcję charytatywną „Serduszko dla Stasia”.
30 października zbieraliśmy pieniądze na przeszczep serca dla małego mieszkańca naszej gminy.
Stasiowi życzymy dużo zdrowia!

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Dzień Papieski

We wtorek, 16.10.2018 roku, obchodziliśmy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Z tej okazji uczniowie klasy VII przygotowali przedstawienie.
Tegorocznym hasłem dnia papieskiego było "Promieniowanie ojcostwa".
W przedstawieniu nie mogło oczywiści ezabraknąć ulubionej piosenki Jana Pawła II - "Barki".
Każdy wchodzący do sali gimnastycznej otrzymał kartkę, na której zapisane były teksty piosenek, aby wszyscy mogli śpiewać z siódmoklasistami.
W przedstawieniu śpiewała również dziewczynka z klasy I (Maja Sobczak) i z klasy IVa (Julia Misiaczyk).
Każdy z uczestników uroczystości otrzymał pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Jana Pawła II.

Hanna Nowak, kl. V

 

Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwijać.

DEN w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas piękną, słoneczną pogodą, więc trudno uwierzyć, że już półtora miesiąca nauki za nami. Przystrojony w kolorowe liście i jarzębinowe korale październik tradycyjnie kojarzy się z Dniem Edukacji Narodowej. Jak zwykle tego dnia w naszej szkole odbyła się przygotowana przez uczniów i nauczycieli akademia upamiętniająca to ważne dla społeczności szkolnej święto. Część oficjalna rozpoczęła się od powitania przez panią dyrektor Celinę Wojtas uczniów,  nauczycieli, pracowników szkoły, zaproszonych gości – przedstawicieli Gminy Lutomiersk, emerytowanych pracowników naszej placówki, rodziców. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego podziękował wszystkim członkom SU, którzy przez dwa ostatnie lata reprezentowali uczniowskie sprawy. Uczniowie klas IV-VIII od rana uczestniczyli w wyborach nowych członków SU, a przewodniczący komisji wyborczej, Krystian Gajtka, przedstawił wyniki. Nowym przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Błażej Czerwiński, zastępcą Aleksandra Gabrysiak, skarbnikiem Maksymilian Stach, sekretarzem Hanna Nowak, członkiem SU Wiktoria Michalak. Wszystkim wręczono atrybuty władzy związane
z pełnionymi funkcjami: koronę, berło, kronikę, skarbonkę i miotełkę…

 Dzień ten był w szczególności ważny dla uczniów klasy I, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Pierwszaki pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Barbary Filipiak, przygotowali program artystyczny, w którym zapewnili nas o tym, że mają niezwykłą chęć na naukę oraz zaprezentowali elementarz i zeszyty, dzięki którym mogą zdobywać wiedzę. W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, nie zabrakło więc akcentu patriotycznego- mogliśmy wysłuchać pięknej piosenki o Ojczyźnie w wykonaniu pierwszoklasistów. Po uroczystym ślubowaniu, podczas którego pierwszaki przysięgali rzetelne wypełnianie obowiązków ucznia, miłość do Ojczyzny i to, że będą dobrymi kolegami
i koleżankami, przyszedł czas na życzenia od gości, Samorządu Uczniowskiego i przedstawicielki Banku Spółdzielczego
w Poddębicach, pani Elżbiety Kaczmarek-Pierzchały, która wręczyła najmłodszym uczniom książeczki SKO.

Następnie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim nauczycielom oraz pracownikom życzenia i wręczyła niektórym z nich nagrody. Do życzeń dołączyli się także zaproszeni goście.

Ostatnim punktem programu była niespodzianka przygotowana przez uczniów klasy V – humorystyczna scenka. Uczniowie klasy piątej po wielogodzinnych eksperymentach przeprowadzanych w naszym niezwykle profesjonalnym, szkolnym laboratorium opracowali zestaw pomocy niezbędnych nauczycielowi w jego codziennej pracy. Młodzi „naukowcy” zaproponowali między innymi: tubę nagłaśniającą, która wspomoże zdarte nauczycielskie gardła, nauszniki wyciszające szkolne hałasy, lupę do odczytywania uczniowskich bazgrołów oraz wykrywacz niepożądanych materiałów edukacyjnych. Na koniec nauczyciel został zaopatrzony w tabletki uspokajające – zapas na cały rok… Uczniowie zapewnili też, że
w czasie przeprowadzanych badań nie ucierpiał żaden nauczyciel.

Pracownicy szkoły także przygotowali małą niespodziankę dla uczniów – postanowili pochwalić się swoimi zdjęciami sprzed lat. Zadaniem uczniów było rozpoznanie kto jest kim. Śmiechu było co niemiara.

W doskonałych humorach uczniowie udali się do domów, a nauczyciele i pracownicy zostali zaproszeni przez Radę Rodziców na słodki poczęstunek. W piątkowe popołudnie wszyscy pracownicy szkoły na zaproszenie władz naszej gminy udali się na gminne uroczystości z okazji DEN. W GOK-u zorganizowano koncert, podczas którego można było wysłuchać solistki Moniki Węgiel śpiewającej przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego z Filharmonii Łódzkiej. Tematem koncertu były motywy muzyczne i piosenki znane z polskich filmów i seriali.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Na naukę jest już czas...
Inauguracja roku szkolnego 2018/19 w Szkole Podstawowej
im. Adama Mickiewicza w Szydłowie

  Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy w kościele parfialnym w Kazimierzu od uroczystej mszy świętej celebrowanej przez ks. Dariusza Graczyka, a następnie udaliśmy się do szkoły. Pani dyrektor powitała nas po wakacyjnej przerwie, przedstawiła nowych nauczycieli oraz opowiedziała, co zmieniło się przez te dwa miesiące w szkole. A zmian nie brakowało: odnowiono 2 sale lekcyjne, założono domofon, zamontowano rzutniki, zakupiono nowe książki do biblioteki, uporządkowano szkolne archiwum. Po życzeniach złożonych przez panią sekretarz Gminy Lutomiersk, klasa V zaprosiła nas na krótki program artystyczny, w któym nie zabrakło patriotycznych akcentów. Uczniowie zaakcentowali, że w tym roku minęła 79. rocznica wybuchu II wojny światowej. Radosną piosenką i śmiesznymi skeczami młodzi aktorzy przypomnieli, że po dwóch miesiącach błogiego lenistwa, nadszedł czas na naukę i pracę. Samorząd Uczniowski podziękował także pięknymi życzeniami i kwiatami pani Jolancie Fornalczyk-Kocik za kilkuletnią współpracę i opiekę. W tym roku szkolnym rolę opiekunek SU przejęły
p. Maja Lobka i p. Magdalena Zawadzka-Matuszewska. 

Kto dobrze wsłuchał się w słowa piosenki śpiewanej przez "piątaków",
ten wie, że  na naukę jest już czas!

 

Magdalena Zawadzka-Matuszewska