Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szydłowie już po raz drugi stała się beneficjentem funduszy przyznawanych w ramach NPRCz. Wysokość dofinansowania wynosiła 5.000 zł (z czego 1.000 zł to wkład własny Gminy Lutomiersk).  Dzięki otrzymanym funduszom biblioteka szkolna wzbogaciła się o 267 nowych książek (w tym 5 audiobooków), które można eksponować na zakupionym w tym celu regale. Nowością jest także teatrzyk kamishibai wraz z zestawami kart.  Zakupione książki są odpowiedzią na potrzeby uczniów – dzieci w pierwszej kolejności zostały zapytane o to, jakie książki chciałyby znaleźć w szkolnej bibliotece.
          W specjalnie przygotowanym „Słoiku życzeń” pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Dużą pomocą były także ankiety wypełnione przez rodziców, wskazówki nauczycieli. 23% zakupionych pozycji stanowią lektury szkolne – część z nich to nowości z aktualnej listy lektur. Udało się również częściowo wymienić zniszczone egzemplarze lektur i uzupełnić niektóre z brakujących tytułów.  W ramach projektu zaplanowano szereg działań promujących czytelnictwo: wystawki, konkursy, imprezy i lekcje biblioteczne – wszystko rozłożone na rok szkolny 2021/2022. Widoczny jest wzrost poziomu czytelnictwa. Uczniowie chętnie sięgają po nowości, a i lektury w nowym wydaniu czyta się przyjemniej.

Magdalena Zawadzka-Matuszewska

Zakupy_w_ramach_NPRCz_2.0.docx