UROCZYSTOŚCI SZKOLNE
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. A. MICKIEWICZA W SZYDŁOWIE
20.03. - pierwszy dzień wiosny
W tym roku pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy bardzo nietypowo: nie dość, że dzień wcześniej, to jeszcze wszystkie kolejne działania były poświęcone jednemu hasłu - „Zdrowo żyję”. Na początku cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej. Przedstawiciele SU przeczytali list od Pani Wiosny adresowany do nauczycieli i uczniów. Ich uwaga została zwrócona przede wszystkim na to, że zdrowie jest wartością najważniejszą w życiu człowieka. Potwierdzeniem były słowa znanej fraszki renesansowego poety – Jana Kochanowskiego. Następnie młodzi samorządowcy przedstawili plan zajęć, jaki został przewidziany na ten dzień. Później starsi uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistę – ratownika medycznego. Podczas pierwszej godziny dowiedzieli się, czym są używki oraz w czasie pokazu slajdów przekonali się o ich negatywnym wpływie na organizm człowieka. Następna godzina była poświęcona kształtowaniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W tym samym czasie młodsze dzieci w klasach przygotowywały prace plastyczne związane ze zdrową żywnością. Prace nad tymi dziełami koordynowali wychowawcy, którzy dzielnie pomagali swoim uczniom. Miłym przerywnikiem była przerwa poświęcona na zdrowe śniadanie. Każdy uczeń mógł zrobić sobie kolorową kanapkę z przygotowanych warzyw. „Witaminy spoglądały” z każdego talerzyka. Następnie wszyscy uczniowie najedzeni i szczęśliwi spotkali się ponownie w sali gimnastycznej. Młodsi przedstawili efekty swojej pracy. Mogliśmy zobaczyć owoce i warzywa z plasteliny, z plastikowych butelek, kolorowego papieru, „Łańcuch zdrowia”, a także „Koszyki zdrowia”. Pojawiły się też plakaty i ułożone specjalnie na tę okazję hasła. Kolejnym elementem było przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV, wspomogli ich przedstawiciele SU. Czwartoklasiści opowiedzieli historię Marlenki, która kilka razy dziennie odwiedzała cukiernię, w jej posiłkach było bardzo dużo tłuszczów i efekty były następujące: „Ciągle jesz słodycze, /więc tyć już zaczynasz!”. Na prośbę koleżanek oraz kolegów, by telewizję zamieniła na sport, odpowiedziała: „Może to niezwykłe, ale tlen jest wszędzie,/ A powtórki z tego już nigdy nie będzie!”. Dopiero po wielu perswazjach udało się przekonać Marlenkę i jej rodziców do zdrowego trybu życia. Widownia z zainteresowaniem śledziła kolejne wydarzenia, jakie miały miejsce na scenie, uczniowie klasy IV starali się bardzo sugestywnie odegrać powierzone im role. Kwestie związne ze zdrowym żywieniem zostały również wzmocnione przez piosenki, które towarzyszyły przedstawieniu. Wpadały w ucho, bo były śpiewane na znane melodie.
Ostatniemu elementowi spotkania towarzyszyło hasło: „Ruch to zdrowie”. W tej dziedzinie niezastąpiona okazała się pani Ewelina Olejnik, która zaproponowała ciekawe zabawy ruchowe. Starsi i młodsi doskonale bawili się np. przy „Sałatce owocowej”.
Cała społeczność szkolna zmęczona, ale szczęśliwa zakończyła ten obfitujący w wiele atrakcji dzień. Kolejny raz sprawdziła się zasada, że najwięcej treści uczniowie przyswajają poprzez zabawę i wspólne działania. Mamy nadzieję, że hasło „Zdrowo żyję” będą realizować w praktyce na co dzień.
Cała społeczność szkolna serdecznie dziękuje RADZIE RODZICÓW za sfinansowanie
i zakup produktów na zdrowe kanapki.
DZIEŃ KOBIET I DZIEŃ CHŁOPCA
Każda okazja jest dobra, by razem spotkać się, coś zobaczyć i wspólnie przeżyć. Samorząd Uczniowski wykorzystał w tym celu dzień 8. marca, który stał się świętem wszystkich małych
i dużych kobiet oraz chłopców. Spotkanie w sali gimnastycznej uatrakcyjnił świetny występ uczniów klasy IV (wspomogła ich uczennica kl. V – Karolina Antczak), który udowodnił, że losy kobiety w dawnych czasach były bardzo ciężkie, a głównymi sprawcami tego stanu rzeczy okazali się... mężczyźni. Przedstawienie rozbawiło widownię do łez, bo jakże można patrzeć ze spokojem m.in. na perypetie Odysa, który po wielu trudach powrócił do domu z pieśnią rezerwisty na ustach, a tam wierna Penelopa zagania go do „garów”. Na pewno wiele też radości wzbudziła postawa rycerza, który w czasie rozmowy z uwięzioną na wieży córką króla stwierdził, że przydałby się jej rycerz wysokogórski, a on raczej należy do tych „przyziemnych” i w końcu, kiedy usłyszał deklarację królewny, że w nagrodę otrzyma jej rękę, „wziął nogi za pas”. Na koniec przedstawiciele SU złożyli całej społeczności serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet i Dnia Chłopca, potem obdarowali wszystkich lizakami. Pieniądze na słodkie niespodzianki pozyskali, sprzedając wcześniej własnoręcznie wykonane karteczki walentynkowe.Dalszy ciąg wspólnej zabawy miał miejsce w klasach. Dziewczynki i chłopcy wzajemnie obdarowali się prezencikami i świętowali przy wspólnym stole. Uczniowie pamiętali też o swoich nauczycielkach i pracownikach szkoły.
23. 02. BAL KARNAWAŁOWY
W lutowy zimowy dzień wypełniony ciężką szkolną pracą wdarły się chwile, które rozjaśniły uśmiechem buzie wszystkich: uczniów i nauczycieli. Od samego rana królowało hasło: „Kto przebrany - ten niepytany”. Oczywiście uczniowie skorzystali z nadarzającej się okazji i od rana paradowali w niesamowitych przebraniach. Oj, kogo to można było zobaczyć na korytarzach szkolnych... Wyobraźnia rodziców i dzieci nie ma granic... Można było ujrzeć wróżki, czarodziejów, księżniczki, kowbojów, duchy, motylki i inne barwne postacie z kreskówek. Korzystając również z tego, że w tym dniu przypadał tłusty czwartek, Rada Rodziców ufundowała wszystkim dzieciom słodziutkie pączusie. Naładowawszy akumulatory, cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, która zamieniła się w zaczarowaną krainę. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców uczniowie mogli pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także z nauczycielami. Tradycyjnie wyłoniono najlepsze przebrania. W kategorii klas 0 – III jury wyróżniło następujących uczniów:
- miejsce – Jan Wiśniak kl.III, Zuzanna Adriańczyk kl.IIb, Marysia Nowak kl.0a
- miejsce – Sebastian Lewandowski kl.I, Hanna Nowak kl. III, Natalia Gozdal kl. III
- miejsce – Aleksandra Gabrysiak kl. III, Filip Micielski kl.0b, Julia Misiaczyk kl. II a.
Wśród uczniów klas IV – VI zostali nagrodzeni:
- miejsce – Tomasz Sobolczyk – kl. IV
- miejsce – Błażej Czerwiński – kl. V
- miejsce – Natalia Pintera – kl. IV.
Wyróżniono: Martynę Stasiak -kl. IV, Jakuba Gabrysiaka -kl.VI, Patryka Kowalskiego- kl. VI, Michała Błaszczyka -kl.IV.
Dzieci także chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ w SP im. A. Mickiewicza w Szydłowie
Wydaje się, że przed chwilą witaliśmy nowy rok szkolny, a już za nami półtora miesiąca pobytu w szkole, kolorowe liście za oknem i kolejne wspólne święto: Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole święto miało szerszy wymiar, ponieważ tego dnia żegnaliśmy „stary” Samorząd Uczniowski, wybieraliśmy i witaliśmy nowy, przyjmowaliśmy pierwszoklasistów w poczet braci uczniowskiej oraz podziękowaliśmy wszystkim, którzy są związani z naszą placówką.
Gdy już emocje uczniowskie prawie sięgnęły zenitu, komisja wyborcza odczytała protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Społeczność uczniowska zadecydowała o następującym składzie SU, który będzie sprawował władzę w naszej szkole przez dwa lata: przewodniczący – Szymon Mroczkowski, zastępca – Karol Marszałek, kronikarz – Karolina Antczak, skarbnik – Julia Żak, członek SU – Martyna Stasiak. Potem były życzenia i przekazanie atrybutów władzy: „By dobrze Wam się rządziło,/ nic nikomu nie „pokiełbasiło”,/ przyjmijcie atrybuty władzy/ i wprowadzajcie swoje pomysły Koleżanki i Koledzy./ Niechaj wiatry Wam sprzyjają/ i na oceany odpowiedzialności pchają.
Potem przyszedł czas na część oficjalną uroczystości i ślubowanie uczniów klasy pierwszej, którzy na początku swojego występu przedstawili się za pomocą wiersza napisanego przez ich wychowawczynię – panią Ewę Pilarską:
„Darek, Bartek i Agatka,
Paula, Kinga, Małgorzatka,
Adrian, Sebek, Filip zuch,
Daria i Wiktorów dwóch,
Lila, Zuza, mała Lena-
mamy coś do powiedzenia.
Już nie chcemy dłużej czekać!
Dłużej już nie chcemy zwlekać!
Niech się dziecko uczniem stanie!
Chcemy złożyć ślubowanie!!!!”
I oczywiście uroczyście je złożyli. Powagi temu wydarzeniu nadały wręczane przez panią dyrektor szkolne tarcze, legitymacje i dyplomy, a kolejnych radości dostarczyły upominki z Urzędu Gminy, od Rady Rodziców, od Samorządu Szkolnego i od pana Roberta Kowalczyka, właściciela sklepu „Ziaja” w Lutomiersku. Pierwszoklasiści zaprezentowali zacnej widowni swoje talenty recytatorskie, piosenkarskie i aktorskie w repertuarze napisanym specjalnie dla dzieci z szydłowskiej szkoły. Okazało się, że znają odpowiedzi na bardzo ważne pytania:
„Gdzie ta szkoła?
Tu, w Szydłowie!
Dobra szkoła?
Każdy powie!
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze!
A w co wierzysz?
W szkołę wierzę!”
Z wielkim zapałem zapewniali: „Chcemy ładnie pisać, chcemy książki czytać. Każdy temat nowy zmieszczą nasze głowy. Mamy wielkie chęci wszystko mieć w pamięci, bo tak mówiąc młodzieżowo, nas nauka kręci.”
Uwieńczeniem święta pierwszoklasistów było przyjęcie przygotowane przez wzruszonych i pełnych podziwu rodziców.Na zakończenie uroczystości uczniowie klas starszych uhonorowali swoich nauczycieli, pracowników szkoły, a także zaproszonych gości JABŁKOWYMI OSKARAMI. Każda wyróżniona osoba otrzymała dyplom ze specjalnie ułożonym na tę okazję wierszykiem oraz pięknie zapakowane jabłko. Galę oskarową świetnie poprowadzili, nie ustępując wcale aktorskiemu talentowi Brada Pitta i Angeliny Jolie, Martyna Stasiak i Maksymilian Stach z klasy IV. Do życzeń przyłączyli się też przedstawiciele Urzędu Gminy w Lutomiersku oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
To był dzień popisów, oklasków, przeżyć, dzień poczucia więzi łączącej uczniów, ich bliskich i nauczycieli, dzień dumy z przynależności do szkolnej rodziny. Wszyscy wiedzą przecież, że „ Jest takie miejsce w Szydłowie jedno, przy którym wszystkie inne bledną. Jest takie miejsce, wszyscy je znamy. To nasza szkoła, którą kochamy!”
Opracowała J. Fornalczyk-Kocik
DZIEŃ PAPIESKI 2016r.
W środę 19 października przeżywaliśmy w naszej szkole Dzień Papieski pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.
Patronem całego spotkania był Święty Jan Paweł II. Uczniowie z kl. V w czasie apelu dla wszystkich uczniów naszej szkoły starali się przybliżyć myśli i postawy Ojca Świętego wobec Bożego miłosierdzia. On to w czasie swego pontyfikatu często był świadkiem Bożego miłosierdzia i wzywał nas byśmy też nimi byli, byśmy po prostu pełnili uczynki miłosierdzia. Świadectwo miłosierdzia jest szczególnie ważne i dzisiaj wobec tych, którym brak dobroci, miłości i zgody.
Opracowanie muzyczne przygotowały dzieci z kl. IV, V, VI pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Piotra Zganiacza.
s. Z. Kwass
Lekcja przyrody – rezerwaty przyrody w naszych lasach
20 października 2016 r. uczniowie klas IV- VI wzięli udział w wycieczce przyrodniczej zorganizowanej przez Koło Łowieckie "Ryś". Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z myśliwymi Panem Zdzisławem Sromeckim i Panem Janem Grabowskim oraz zwiedzenia rezerwatu przyrody "Jodły Oleśnickie", którego głównym walorem przyrodniczym jest jodła pospolita. Dowiedzieliśmy się, iż najcenniejsze okazy tych drzew, rosnące w centralnej części rezerwatu, liczą sobie 130 lat.
Następnie udaliśmy się do rezerwatu przyrody "Mianów", gdzie mieliśmy okazję zobaczyć torfowisko niskie i las bagienny oraz poznać typowe dla tego siedliska gatunki roślin. Ciekawa lekcja przyrody zakończyła się wizytą w Stanicy Myśliwskiej w Leonowie, gdzie przygotowano dla nas kiełbaskę, ciasto i gorącą herbatę. Był to również czas na zadawanie pytań. W trakcie rozmowy z myśliwymi dowiedzieliśmy się, że łowiectwo to nie tylko tradycja i pasja, ale przede wszystkim ochrona zwierząt łownych i racjonalne gospodarowanie ich zasobami. Uczniowie podziękowali gospodarzom krótką scenką z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza i piosenką „Na łów”.Serdecznie dziękujemy Panu Janowi Lisieckiemu prezesowi Koła Łowieckiego „Ryś” oraz Panu Zdzisławowi Sromeckiemu i Panu Janowi Grabowskiemu za zorganizowanie wspaniałej przygody i spotkania z przyrodą.
Opracowała E. Obierzalska
PUMPKIN DAY
„Jak przyjemnie i wesoło,
Kiedy dynia krąży wkoło…”
28 października cała szkoła przystroiła się we wszystkie odcienie koloru pomarańczowego. Tego dnia swoje święto obchodziła dostojna dynia. Uczniowie poprzebierali się za dynie i założyli stroje lub inne dodatki w kolorze pomarańczowym.
Na szkolnym korytarzu można było obejrzeć wystawę zabawnych dyniowych cudaków wykonanych przez uczniów i ich rodziców. Najciekawsze dyniowe stroje i ludziki-cudaki zostały potem nagrodzone.
Na zakończenie święta dyni odbyła się zabawa, w której uczestniczyli uczniowie klas 0-6 i przedszkolaki. Dzieci świetnie bawiły się w rytm dyskotekowych hitów. W przerwie zabawy odbył się konkurs zręcznościowy z udziałem dyni. Nad przebiegiem imprezy czuwały: opiekun Samorządu Uczniowskiego Jolanta Fornalczyk-Kocik, przedstawiciele SU oraz nauczyciel j. angielskiego Anna Gawron.
Opracowała Anna Gawron
„JESTEŚ MOIM DOMEM, ZAWSZE MI BLISKĄ POLSKĄ” - uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości (SP im. A. Mickiewicza w Szydłowie)
Listopad to czas, kiedy matka natura szarym kocem otula świat przyrody, przygotowując ją do zimowego spoczynku, wycisza ptaki, wygasza słońce. My też pogrążamy się w zadumie, bo przecież staramy się na początku miesiąca zatrzymać przy tych, których nie ma już wśród nas, a jednak mimo jesiennej handry 11. listopada serca Polaków biją mocniej. Nawet kilkudziesięcioletnia okupacja radziecka nie wyrwała z ich serc i umysłów pamięci o tym, że 11. listopada 1918 roku miało miejsce ważne wydarzenie – nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.
W tym roku nasza społeczność uczniowska przygotowała spektakl, który wzbogacił gminne obchody tego patriotycznego święta. 10. listopada na scenie GOK w Lutomiersku przenieśliśmy widownię w czas wydarzeń z tego okresu. Fabuła przedstawienia została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny (babka -K. Antczak, matka – M. Stasiak, dzieci: A. Gabrysiak, H. Nowak, C. Gajtka, W. Błaszczyk), mocno zaznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca (S. Mroczkowski) i jednego z synów (K. Marszałek) na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę (M. Stach), który odwołując się do literatury zaborów, podtrzymuje i umacnia miłość domowników do Ojczyzny, takim skarbcem patriotyzmu jest również dziadek (K. Gajtka). Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego głos, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Wreszcie przychodzi wyczekiwany od ponad stu lat dzień: Polska jest niepodległa! Obok radosnej nowiny pod strzechę wiejskiej chaty trafia tragiczna wiadomość – ojciec już nigdy do domu nie wróci... Jednak pocieszeniem mają być słowa piosenki kierowane do kolejnych pokoleń: „Tak było zawsze/ Tak musiało być/ Ktoś musiał umrzeć/ Aby ktoś mógł żyć”. Na zakończenie młodzi aktorzy wypowiadają słowa, które pokazują każdemu Polakowi, że los Ojczyzny zależy właśnie od NIEGO oraz śpiewają pieśń, będącą podsumowaniem ważnego przekazu: „ Mówię o Tobie z dumą/ Myślę o Tobie z troską/ Jesteś drogim skarbem/ Moją Kochaną Polską”.
Trzyaktowa fabuła została silnie wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje za sprawą kilku piosenek ściśle z nią związanych. Również doskonałym uzupełnieniem treści sztuki była muzyczna ilustracja legendy o Białym Orle, w czasie której został bardzo sugestywnie przedstawiony fragment historii naszego państwa. Symboliczny taniec Białego Orła (B. Misiak) wokół grupki dzieci z kl. 0B, tworzących biało – czerwoną flagę, a potem jego walka z czarnymi orłami (B. Kujawa, J. Roźniecki, J. Gabrysiak), dał wyraz dramatycznym wydarzeniom, jakie miały miejsce w XVIII wieku. Atmosferę trwogi i przerażenia wprowadzały też odpowiednio dobrane slajdy wyświetlane w czasie całego spektaklu.
Sugestywna gra młodych aktorów, ich zaangażowanie, przepiękne stroje, scenografia, slajdy, piosenki wykonane przez chór sprawiły, że powstała opowieść bardzo wzruszająca, sprawiająca, że w niejednym oku zakręciła się łza, a w głowach pojawiła się myśl dotycząca odpowiedzialności jednostki za losy Ojczyzny...
Bardzo miłe okazały się późniejsze recenzje widowni o naszym przedstawieniu, bo przecież każdy z nas włożył w jego realizację cząstkę własnego serca. Cieszymy się, że nasz wysiłek został zauważony i nagrodzony gromkimi brawami, a młodzi aktorzy uhonorowani przez pana wójta dużą torbą słodyczny, złożoną na ręce dziewczynki grającej perfekcyjnie rolę babci. Za to serdecznie dziękują: J. Fornalczyk – Kocik (słowo mówione, ruch na scenie, „ogarnięcie całości”), C. Wojtas (kostiumy, slajdy), E. Pilarska (prowadzenie chóru), E. Olejnik (układ choreograficzny), J. Nieoczym, Z. Gulak (scenografia), M. Zawadzka – Matuszewska („dobra dusza” spektaklu).
Po przedstawieniu nasi uczniowie wzięli udział w kolejnych imprezach przygotowanych przez przedstawicieli naszej gminy z okazji Narodowego Święta Niepodległości, m.in. quizie historycznym, spróbowali też wojskowej grochówki.
14. listopada przedstawienie miała okazję obejrzeć cała społeczność naszej szkoły.
Opracowała J. Fornalczyk-Kocik
Andrzejki w SP im. A. Mickiewicza w Szydłowie
Andrzeju, Andrzeju,
Prosimy dziś Ciebie,
Pozwól nam zobaczyć,
Co pisane nam w niebie.”Co pisane im w niebie, sprawdzali w piątek 24.11.2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie. Już od rana można było zauważyć, że coś się będzie działo. Korytarzem szkolnym przemykały wróżki, pachniało topionym woskiem. W powietrzu czuć było magię. W tym dniu wszyscy mogli skorzystać z usług wróżek, cyganek i wróżbitów, w ich rolę wcielili się w tym roku uczniowie klasy IV. Magiczny kącik był usytuowany naprzeciwko sali gimnastycznej. We wróżbie „Serduszko” dziewczyny mogły sprawdzić, jakie imię będzie nosił ich przyszły wybranek, a chłopcy mieli okazję poznać imię swojej ukochanej. Odkrywano kubki, pod którymi były przedmioty, każdy z nich przepowiadał co innego, dowiadywano się, co kryją kolory, o czym mówią kwiaty, poszczególne karty oraz liczby. Uczniowie mogli też poznać zawód, jaki będą wykonywać w przyszłości. Atrakcją był też kominiarz, który na znak przychylności fortuny, malował sadzą znaki na twarzach koleżanek i kolegów. Uczniowie również zaklinali szczęście, wrzucając grosiki do „Zaczarowanej Fontanny”.
Tradycyjnie dzieci ustawiały buty, aby zobaczyć, kto pierwszy weźmie ślub. Wszyscy mieli okazję potańczyć przy swojej ulubionej muzyce serwowanej przez uczniów klasy V.
Dyskoteka była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem.
Opracowała J. Fornalczyk-Kocik
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki, a biblioteka szkolna już od samego rana zamieniła się w "Misiolandię" - małe i duże, białe, brunatne i kolorowe misie wypełniły każde wolne miejsce w czytelni. W bibliotece przygotowano również wystawę książek o bajkowych misiach i prawdziwych niedźwiedziach. W formie prezentacji multimedialnej przedstawiono najbardziej znane sylwetki misiów - bohaterów literackich, a także zapoznano wszystkich z historią powstania tego święta. Dzieci z klas młodszych wzięły udział w konkursie plastycznym "Mój ulubiony miś", a uczniowie klas
IV-VI wykonali plakaty na temat "Misie w przyrodzie". Po rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród, uczniowie obejrzeli krótki film z serii „Przygody Misia Yogi”. Miłym przerywnikiem była piosenka o misiach w wykonaniu uczniów klasy IV.
Opracowała E. Obierzalska
„Zaraz dzwonek rozmowę nam przerwie...”
- rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17 w SP im. A. Mickiewicza w Szydłowie
Niestety szybko przebiegły wskazówki wakacyjnego zegara i 1. września dzwonek rozpoczął nowy rok szkolny 2016/2017. Całą społeczność naszej szkoły i zaproszonych gości przywitali w sali gimnastycznej uczniowie klasy V, którzy na ten dzień przygotowali krótki program artystyczny. Ku zaskoczeniu zebranych na początku odśpiewali piosenkę zespołu OTTO, odliczając kolejne miesiące i ogłaszając, że „...jeszcze tylko wrzesień, listopad, październik...” i znów nadejdzie najlepszy czas w życiu każdego ucznia – WAKACJE! Później skupili się na poważniejszym temacie: piątoklasiści przypomnieli krótko wydarzenia z 1. września 1939 roku, kiedy to uczniowie zamiast dzwonka usłyszeli „huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb”. Opowieściom towarzyszyła muzyka Bethovena, która miała wprowadzić widownię w atmosferę trudnego wojennego okresu. Młodzi artyści podkreślili, że doceniają czas, w którym przyszło im żyć, bo bez lęku mogą przystąpić do uczniowskich zadań. I znów przyszły chwile, kiedy z przymrużeniem oka pokazali swoją szkolną codzienność i ujawnili marzenia o „nałapaniu” dobrych ocen, byciu nauczycielem (jak się okazało „pierwszy raz... i ostatni”), o lekcjach pływania, o krasnoludkach robiących za nich zadania domowe, ale jedno powróciło znów na koniec:
„... Kwiecień, maj, czerwiec i.../ Wakacje, znów będą wakacje...” - zaśpiewali.W tym miłym nastroju, z piosenką na ustach, wsparci na duchu uczniowie poszli do klas, aby spotkać się ze swoimi nauczycielami, a potem jak na skrzydłach wrócili do domu, by smakować ostatnie chwile swobody...
5. września cała społeczność szkolna spotkała się w kaplicy w Szydłowie i uczestniczyła we mszy świętej odprawionej przez księdza Dariusza Graczyka – proboszcza parafii w Kazimierzu.
Oddanie do użytku boiska przy SP im. A. Mickiewicza w Szydłowie
Drugi dzień nowego roku szkolnego był dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły wielkim przeżyciem. Od pewnego czasu z ciekawością spoglądaliśmy na prace, jakie miały miejsce na naszym boisku szkolnym. A działo się: podjeżdżały wielkie samochody przywożące ziemię, na boisku pracowały maszyny, które zrywały starą nawierzchnię, utwardzały nową, pojawiali się kolejni fachowcy, ustawiono specjalne siatki, bramki, zasiano trawę, którą całe wakacje pielęgnował pan Zbigniew Gurak – nasza „szkolna złota rączka”. W końcu nowy rok szkolny i nowe boisko.
Radość wielka! Uroczystość oddania boiska uświetniło sporo ważnych osób, bez wielu z nich nasze marzenie nigdy by się nie spełniło. Gościliśmy: pana Tadeusza Borkowskiego – wójta gminy Lutomiersk, panią Lilianę Kaletę – sekretarza gminy Lutomiersk, pana Tadeusza Rychlika – przewodniczącego Rady Gminy w Lutomiersku, księdza Dariusza Graczyka – proboszcza parafii w Kazimierzu, panią Annę Skępską – dyrektora SP im. M. Konopnickiej w Kazimierzu, pana Adriana Kmiecika - dyrektora Gimnazjum im. Leszka Białego w Lutomiersku oraz głównego wykonawcę pana Mariusza Ponińskiego. Po poświęceniu boiska przez księdza proboszcza, przecięciu wstęgi posypały się słowa życzeń oraz gorących podziękowań. Przedstawiciel uczniów powiedział m.in.: „Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego boiska. Otrzymujemy wspaniały prezent, na który czekaliśmy bardzo długo. Jest to miejsce, które pozwoli nam rozwijać nasze sportowe talenty, a także da możliwość szlifowania naszych trudnych młodzieńczych charakterów...”.
Po części oficjalnej przy głośnym dopingu rozemocjonowanych kibiców wszyscy mieli okazję do tego, by obejrzeć krótki mecz piłki nożnej. A potem przyszedł czas na uzupełnienie nadwątlonych sił. Na wszystkich czekały smaczne kiełbaski. Oczywiście nasi zapaleni piłkarze nawet po skończonym meczu nie dawali „odpocząć” piłce.Mamy nadzieję, że nowe boisko będzie służyło naszym uczniom bardzo długo i podczas meczy nie będzie dla nich najważniejszy wynik, będą też pamiętać o ważnej zasadzie zdrowej rywalizacji. Myślimy również, że Pan Wójt dotrzyma danego słowa, jakie padło podczas imprezy i już niedługo spotkamy się na uroczystości otwarcia hali sportowej przy SP w Szydłowie... Trzymamy kciuki!
Serdecznie dziękujemy pani A. Skępskiej za piłki, a pani A. Wiśniewskiej- radnej gminy Lutomiersk za słodycze przekazane dzieciom.
Oprac. Jolanta Fornalczyk-Kocik
Dzieci z Szydłowa na Piątym Ogólnopolskim
Dniu Przedszkolaka
20 września 2016r. przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza
w Szydłowie wraz z wychowawcami zostały zaproszone na Piąty Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka do Łodzi na Plac Dąbrowskiego. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się w otoczeniu kolorowych baniek pod hasłem „Przedszkolaki święto mają, kulturalnie czas spędzają”. Dzieci zabawiali Miś Puchatek, uśmiechnięci szczudlarze oraz „Ruda” i „ Eska-Niebieska”. Bajkowe postaci zagrzewały wszystkich zaproszonych gości do tańca.
W południe przedszkolaki wypuściły słoneczne balony z marzeniami do nieba, po czym wspólnie obejrzały przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w Teatrze Wielkim, a w przerwie zajadali się jubileuszowym tortem w postaci lukrowych babeczek. Uśmiechy na twarzach i radosny gwar dzieci jest dowodem na to, że przedszkolaki miło spędziły czas oraz, że na długo w ich pamięci pozostaną piękne wspomnienia.
Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i za perfekcyjnie przygotowanie obchodów Dnia Przedszkolaka.
Oprac. Ewelina Felińczak
PODZIĘKOWANIE
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie składają serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Puczniewie oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Puczniewie za udostępnienie sali i pełne zaangażowanie przy organizacji zabawy karnawałowej, z której dochód został przekazany na rzecz naszej szkoły.
WALENTYNKI
Walentynki w tym roku przypadły na czas ferii zimowych, dlatego SU w SP im.
A. Mickiewicza w Szydłowie w drugim tygodniu lutego rozpoczął rozprowadzanie walentynek. Wszyscy, którzy chcieli małą niespodzianką obdarować bliską osobę swojego serca, mogli nabyć wykonane przez członków SU miłe atrybuty związane z tym świętem: karteczki z wierszykami, serduszka itp. Na korytarzu podczas długich przerw można było usłyszeć najpiękniejsze piosenki mówiące o miłości. Składanki przygotowały oczywiście dziewczęta z klasy VI. W piątek wzięła się do pracy nasza poczta walentynkowa i wszyscy adresaci otrzymali przesyłki pełne słów sympatii. Miłą tradycją jest to, że uczniowie pamiętają o swoich nauczycielach, ale i oni przygotowują też coś dla swoich podopiecznych.Na pewno walentynki wszystkich nastroiły bardzo pozytywnie i w doskonałych humorach rozpoczęliśmy ferie.
Opiekun SU – J. Fornalczyk – Kocik
Dzień Seniora
W środę, trzeciego lutego 2016 roku, w szkole pojawili się niezwykle mili i bardzo oczekiwani goście – babcie i dziadkowie uczniów klas I – III. Spodziewaliśmy się stuprocentowej frekwencji (i nie zawiedliśmy się), dlatego odbyły się dwie uroczystości. Dzieci z klasy IA i IB zaprosili swoich dziadków na godzinę 11.00, zaś klasy II i III na godzinę 16.00. Uczniowie z wielkim przejęciem odgrywali swoje role, mówili wiersze i śpiewali piosenki. Każdym słowem i gestem starali się pokazać babciom i dziadziusiom swoją miłość, wdzięczność i radość. Każdy, kto doświadczył ciepła i czułości ze strony dziadków, wie, jak wielką radością i ogromnym szczęściem jest ich obecność w życiu dziecka. Wszyscy, zarówno wnukowie jak i ich goście, byli tego dnia bardzo wzruszeni. Dziadkowie z dumą i zadowoleniem przyglądali się wnukom, a ich występy nagrodzili gromkimi brawami. Po programie artystycznym dzieci wręczyły gościom przygotowane wcześniej laurki. Oczywiście były też pyszne ciasta i napoje przygotowane przez niezawodnych rodziców.
Wszyscy życzymy seniorom dużo zdrowia, godnej emerytury i wszelkiej pomyślności. Dziękujemy za Waszą miłość i obecność.
Kochamy Was, kochamy całym sercem…Opracowała:Dorota Gajzler
Link do galerii:
JAK KARNAWAŁ, TO KARNAWAŁ...
4. lutego 2016 r. korytarze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie zapełniły się barwnymi postaciami, bo na ten dzień został zaplanowany po lekcjach bal karnawałowy. Już od samego rana nasi przebierańcy wprowadzili atmosferę zabawy i można było ujrzeć Japonkę, kowboja, jaskiniowca, dziewczynę z lat 20-tych, starożytnego Greka, a nawet... pannę młodą owianą tiulami. W końcu po całym dniu oczekiwania na finał, ostatnie poprawki, makijaż i w rytm muzyki wszyscy mogli zaprezentować swoje przebrania w sali gimnastycznej. Trudne zadanie wybrania najlepszych kreacji stanęło przed jury w składzie: pani A. Gawron, pani M. Zawadzka -Matuszewska, pani K. Włodarczyk i K. Adrianowska – członek SU. Nasza komisja swoja rolę wypełniła bardzo odpowiedzialnie, długo oraz rzetelnie przyglądała się strojom i wyróżniła zwycięzców w trzech kategoriach.
I. Najbardziej kolorowy strój:
Kacper Gortat, Ewelina Kuropatwa, Jagoda Jachowicz, Kuba Stankowski.
II. Najwierniej odwzorowana postać baśniowa, literacka lub rzeczywista:
Tomek Sobolczyk, Julia Żak, Hania Nowak, Mateusz Łebski.
III. Najśmieszniejszy strój:
pani Ewa Pilarska, Mateusz Raczyński, Kuba Roźniecki, Daniel Adriańczyk.
Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały gromkie brawa, na pewno dużo radości sprawiły im też otrzymane dyplomy i upominki. Pozostali przebierańcy również zostali uhonorowani symbolicznym balonem i pięknym, wspólnym zdjęciem.
Później przyszedł czas na tańce, przerywane konkursami prowadzonymi przez dziewczęta z SU, więc uczestnicy balu wzięli udział w zabawie cieszącej się w naszym gronie dużą popularnością „Wirujący kapelusz”, tańczyli w parach z woreczkami na głowach, próbowali skosztować jabłek zawieszonych na sznurkach, na koniec jedli cytrynę i popisywali się potem słodziutkimi uśmiechami. Rywalizacja między uczestnikami była zacięta, ale przecież nie chodziło o zwycięstwo, nagrody, a głównie o dobrą zabawę.
Wielkie brawa należą się niezastąpionym dziewczynkom z klasy VI, które zawsze dbają o oprawę muzyczną naszych imprez oraz wspierają w pracy SU.
Należy też wspomnieć, że tego dnia przypadł też Tłusty Czwartek, dlatego wszyscy chętni mogli zaopatrzyć się w szkole w słodki smakołyk - pączuszek, by naładować baterie i wziąć udział w zaplanowanych atrakcjach.
Jednak, według przysłowia, wszystko co dobre, szybko się kończy i nasza impreza miała swój finał,
ale przecież kolejna za rok. Już odliczamy czas...
Link do galerii:
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEk „Kolędować Małemu…”
„KOLĘDY…tworzą naszą historię narodową.
Życzę…abyście śpiewali KOLĘDY, rozmyślali nam tym, co one mówią…
i byście w nich odnajdowali prawdę o miłości Boga, Który dla nas stał się Człowiekiem”
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II
To już tradycja, że w naszej szkole zaraz po świętach Bożego Narodzenia odbywa się konkurs kolęd i pastorałek. Organizatorem tegoż konkursu jest nasza katechetka-siostra Zofia. W tym roku do konkursu zgłosiło się 25. dzieci, reprezentując wszystkie klasy w szkole. Kolędy lub pastorałki mogły śpiewać solo lub w duecie.
Finał konkursu miał miejsce we wtorek 19 stycznia 2016 r., a poprowadziła spotkanie p. Ewa Pilarska, a słuchaczami byli wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami.
Jury w składzie: p. Piotr Zganiacz, p. Jolanta Nieoczym, p. Monika Sałata wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia. Nagrody ufundowane przez siostrę Zofię dzieci otrzymały podczas zabawy choinkowej.
Oto ustalenia komisji:
1 miejsce – NATALIA KACZMAREK KL.6
2 miejsce – JULIA ADRIAŃCZYK KL.4
3 miejsce – JULIA MISIACZYK KL.1A
Wyróżnienia:
JAŚ WIŚNIAK KL.2
MARTA SAŁATA KL.4
OLIWIA ZASADA KL.6
ZABAWA CHOINKOWA W SZKOLE W SZYDŁOWIE
21 stycznia szkoła w Szydłowie rozbrzmiewała radosnymi głosami dzieci, które licznie przybyły na zabawę choinkową.
Najpierw swoimi umiejętnościami pochwalili się uczniowie uczęszczający na zajęcia taneczne. Dzięki p. Patrycji Majchrzak mogliśmy podziwiać energetyczny układ taneczny przebranych w kolorowe stroje tancerzy.
Poczynionymi postępami popisali się również nasi młodzi karatecy trenujący pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów.
Rozstrzygnięto zorganizowany przez s. Zofię szkolny konkurs na najpiękniejsze wykonanie kolędy lub pastorałki.
Na podium stanęły:
I miejsce - Natalia Kaczmarek (kl. VI),
II miejsce - Julia Adriańczyk (kl. IV),
III miejsce - Julia Misiaczyk (kl. I).
Wyróżnienia otrzymali:
Jan Wiśniak (kl. II),
Oliwia Zasada (kl. VI),
Marta Sałata (kl. IV).
A potem przyszedł czas na hulanki i swawole. Roztańczonym i uśmiechniętym uczniom świetną zabawę zapewnił p. Krzysztof Nieoczym, a Rada Rodziców nie zapomniała o drobnych upominkach dla wszystkich.
Aby nie zabrakło sił do zabawy, Rada Rodziców zadbała o słodki poczęstunek dla dzieci. Pyszne ciasta i owoce przygotowane przez mamy zadowoliły nawet największych niejadków. Dzieci w doskonałych nastrojach opuściły szkolne mury, planując zbliżającą się zabawę karnawałową.
Magdalena Zawadzka-Matuszewska
SPOTKANIE WIGILIJNE W S.P. W SZYDŁOWIE
17 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Idąc korytarzem na salę gimnastyczną, gdzie odbywała się uroczystość, można było podziwiać szopki bożonarodzeniowe oraz ozdoby choinkowe wykonane przez dzieci i ich rodziców. Prace te brały udział w konkursach: ogłoszonym przez siostrę Zofię oraz przez Samorząd Uczniowski.
Cieszymy się bardzo, że mogliśmy gościć na tej uroczystości Wójta Gminy p. Tadeusza Borkowskiego, przewodniczącego Rady Gminy p. Tadeusza Rychlika, Dyrektora Gminnego Ośrodka Oświaty p. Agnieszkę Kiedrzyńską, Radnych Gminy Lutomiersk z naszego regionu: p. Józefa Chojczaka, p. Janusza Owczarka, p. Wiesława Adrianowskiego, leśniczego p. Jarosława Obierzalskiego oraz nauczycieli-emerytów.
Na początku wszyscy zebrani wysłuchali „Niebieskiej kolędy” w wykonaniu chóru składającego się z uczniów klasy szóstej, któremu akompaniował nasz pan od muzyki Piotr Zganiacz. Następnie przewodnicząca szkoły Patrycja Kowalczyk zaprosiła wszystkich do obejrzenia jasełek: „Droga Widownio – w rzędach zasiądź./ Wsłuchaj się w ciszę, która płynie,/ Bo chociaż wokół ciągle jasno,/ Tę scenę wieczór wnet okryje.”.
W pięknej scenerii uczniowie klasy czwartej w sześciu scenach przedstawili historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Zaczęli od stworzenia świata i wygnania Adama i Ewy (Ewę zagrała uczennica kl. VI Natalia Kazimierczak) z raju. Przepiękną scenę odegrały uczennice, które w roli aniołków przy dźwiękach muzyki A. Vivaldiego tworzyły eden. W kolejnej scenie anioł zwiastował Maryi, że pocznie Syna Bożego. Następnie podążaliśmy za Maryją i Józefem do Betlejem w poszukiwaniu miejsca w gospodzie, tam Józef usłyszał od właściciela (Kuby Roźnieckiego ucz. kl. V ): „…nie ma żadnego miejsca wolnego. … Idźcie za miasto mój drogi panie znajdzie się dla was miejsce na sianie!” Maryja z Józefem odeszli do stajenki. Nastała ciemność, na scenie migało jedynie czerwone światełko, to pastuszkowie spali wokół ogniska. „Jasność” przynieśli aniołowie, którzy głosili wieść o narodzeniu Jezusa. Najpierw przybieżeli do szopki pastuszkowie witać „Dziecinę z nieba”, składając w darze ser, masło i kawałek chleba a następnie trzej królowie (uczniowie klasy III –Maksymilian Stach, Michał Błaszczyk i Tomasz Sobolczyk) z mirrą, kadzidłem i złotem, by poznać „Pana Boga Syna”. Kolejne sceny rozpoczynał chór, śpiewając znane kolędy. Duże wrażenie zrobiła przepiękna gra światła, która widownię wprowadzała w odpowiedni nastrój.
Uczniowie spisali się na „medal”. Otrzymali gromkie brawa oraz wiele ciepłych słów uznania od pani dyrektor i przybyłych gości
Było symboliczne dzielenie się opłatkiem oraz życzenia świąteczne, a na koniec nagrody dla tych, którzy brali udział w konkursach. W konkursie na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową uczniowie zajęli następujące miejsca:
I – Wiktor Swat kl. 0a
II – Jakub Urbaniak kl. Ia
III – Mateusz Surmacz kl. I b
wyróżnienia:
Michalina Zawiera kl. Ib
Adrian Dębski kl. 0a
Piotr Piekarski kl. IV
Marysia, Zuzia i Zosia Kijańskie.
W drugim konkursie na najciekawszą ozdobę choinkową jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach:
klasy 0-III
I miejsce- Kuba Urbaniak kl.Ia
II miejsca –Franek Pawlak kl. Ia, Zuzia i Liliana Adriańczyk, Tomasz Sobolczyk kl. III, Kinga Adrianowska kl. 0a, Nadia Adrianowska kl. II
III miejsce – Kacper Kobierecki kl. Ia;
w kategorii klas IV – VI
I miejsce – Maja Mogilewska kl. V
II miejsce – Marta Bratoń kl. VI
III miejsca – Natalia Kazimierczak kl VI, Mateusz Łebski kl. IV.
Wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej: goście, nauczyciele, uczniowie otrzymali przy wyjściu symboliczny prezencik wykonany własnoręcznie przez SU i uczniów klasy VI, mający być wstępem do wora prezentów, który wysypał się pod bożonarodzeniową choinką w domach.
KONKURS PLASTYCZNY SZOPKA BOŻONARODZENIOWA I OZDOBA CHOINKOWA -ORGANIZOWANY PRZEZ MOK W PABIANICACH
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Trudno sobie je wyobrazić bez takich elementów jak choćby jasełka, kolędy, żłobek, czy szopka. Magia świąt mobilizuje naszych uczniów do brania udziału w różnych konkursach plastycznych, które organizowane są na terenie naszej szkoły jak i po za nią. Dużym zainteresowaniem wśród naszych dzieci cieszy się konkurs na szopkę bożonarodzeniową i ozdobę choinkową organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury im. Z. Herberta w Pabianicach. Ponieważ przez ostatnie lata prace naszych wychowanków były zauważane, to z dużym zniecierpliwieniem czekamy zawsze na ogłoszenie wyników konkursu. I w tym roku również mamy laureata! Tomasz Sobolczyk ucz. kl. III zdobył II miejsce (kat. wiekowa 5 -11 lat). Tomek wykonał na konkurs szopkę bożonarodzeniową. Była to niezwykła praca, ponieważ wszystkie jej elementy zrobione były z różnego rodzaju makaronów. Cieszymy się bardzo, że ogromny wkład pracy i pomysłowość Tomka zostały zauważone i docenione przez jury konkursu. Bardzo serdecznie gratulujemy Tomkowi i życzymy dalszych sukcesów.
Jolanta Nieoczym.
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dzisiaj wielka jest rocznica,
jedenasty listopada.
Tym, co zmarli za Ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.
Dnia 9 listopada 2015 r. społeczność naszej Szkoły obejrzała montaż słowno-muzyczny,który przygotowali uczniowie kl. II i V.
Młodzi artyści w kilku scenkach ukazali dzieje naszego narodu, aż po rozbiory i utratę przez Polskę niepodległości. Zanim nadszedł 11 listopada 1918 r.- upragniony dla Polski dzień odzyskania niepodległości- kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Tę trudną drogę do odzyskania niepodleglości pokazali uczniowie posługując się pięknymi wierszami, słowami o Ojczyźnie. Ważne momenty w dziejach Polski podkreslili śpiewem, który w tym dniu brzmiał szczególnie uroczyście i wzruszająco.
Jolanta Nieoczym
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
W naszej szkole w ramach projektu edukacyjnego "Książka-mój przyjaciel" odbyły się zajęcia, na które dzieci z klas 0-3 przyniosły swoje ulubione pluszaki, opowiadały o nich i nadawały im imiona. Każda klasa miała również swoje zadanie do wykonania.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych lepiły misie z plasteliny. Pierwszaki słuchały piosenki "O kochaniu misia", a następnie rysowały portrety przyniesionych pluszaków i naklejały na nie stroje wykonane z bibuły, plasteliny i kolorowego papieru. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej projektowali stroje dla misiów, które przynieśli do szkoły oraz malowali je farbami. Klasa trzecia obejrzała również fragmenty popularnych bajek, których bohaterami są te sympatyczne zwierzaki.
Na koniec tego miłego dnia we wszystkich klasach zorganizowano wystawy prac dzieci, a w bibliotece szkolnej zawisła gazetka tematyczna
Anna Gawron
Link do galerii:
KATARZYNKI I ANDRZEJKI
Co nam żółty wosk wywróży?Gdy na cień spojrzymy dłużej?Może będą to podróże?Może życia liczne burze?Koniec listopada to czas wróżb, bo wtedy przypadają katarzynki i andrzejki. W naszej szkole tradycje wróżenia są kultywowane od dawna. W tym roku magiczny kącik przygotowali uczniowie klasy IV. Aby wprowadzić atmosferę tajemniczości, zadbali nie tylko o wróżby, ale też i odpowiednie stroje oraz dekorację KĄCIKA WRÓŻB. Można było dostrzec cyganki, wróżki i magów. Wszystkie zaproponowane zabawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było między innymi „zaczarować” szczęście i wrzucić grosik do fontanny, poznać przyszłość dzięki „Magicznym kubkom”, „Mówiącym talerzom”, „Andrzejkowym szpilkom”, „Czarodziejskim kluczom” czy też „Kołu szczęścia”. Dzieci również z wielkim napięciem obserwowały tajemnicze figury, jakie powstawały w czasie lania wosku. Po tych atrakcjach uczniowie wzięli udział w dyskotece, podczas której o oprawę muzyczną zadbały uczennice z klasy VI. Odświetną atmosferę w sali gimnastycznej wprowadzili uczniowie klasy V i VI, którzy ozdobili ją balonami i własnoręcznie wykonanymi łańcuchami.
Mamy nadzieję, że był to dzień pełen miłych niespodzianek i tylko dobre wróżby będą miały moc spełnienia…
Jolanta Fornalczyk-Kocik
DZIEŃ EDUKACJ NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
12 października 2015r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie miało miejsce ważne wydarzenie. Tego dnia do grona uczniów przyjęto pierwszoklasistów. Zanim jednak do tego doszło, kandydaci na uczniów musieli zdać bardzo trudny egzamin, przeprowadzony przez króla Ołówkosa oraz Jego małżonkę. Gdy poprzedzona fanfarami (wygrywanymi na trąbce przez ucznia klasy V Karola Marszałka) pojawiła się na scenie para królewska , wśród pierwszaków zapanowało duże poruszenie. Maluchy dość szybko opanowały emocje i wzorowo zaliczyły próbę recytacji i śpiewu. Bezbłędnie rozwiązywali zadania matematyczne i zagadki. Po tym jak Jego Wysokość Ołówkos ogłosił, że: „Już czas przyjąć tych berbeci do braci uczniowskiej” pierwszaki przystąpiły do ślubowania. Przyrzekli przed sztandarem szkoły: „ Być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły(…) być dobrym kolegą(…) sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”
Po ślubowaniu Pani Dyrektor szkoły dokonała uroczystego aktu pasowania. Potem nastąpiła dla uczniów klas pierwszych bardzo przyjemna część uroczystości. Otrzymali prezenty i dużo miłych życzeń. Pani Dyrektor wręczyła uczniom tarcze, legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Podarunki przekazali pierwszakom także Przewodniczący Rady Gminy Lutomiersk –p. Tadeusz Rychlik, przewodnicząca Rady Rodziców- p. Justyna Wiśniak oraz starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie uroczystości były życzenia od przedstawicielki całej społeczności uczniowskiej (oby się ziściły): „ Pierwszaki, powodzenia! Chcę Wam życzyć na początek, by nauka szła jak z płatka, żeby piątek było tyle, ile pszczół na polnych kwiatkach. Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze, żeby w szkole było milej niż nad rzeką lub nadmorzem.(…)”
Rodzice uczniów klas pierwszych przygotowali dla swoich pociech poczęstunek. Były pyszne ciasta, owoce i soczki. Jednym słowem to były naprawdę niezapomniane i radosne chwile.
A teraz ważna wiadomość dla uczniów klasy Ia i Ib. Pierwszaki, pamiętajcie! JUŻ NIE JESTEŚCIE BERBECIAMI TYLKO UCZNIAMI!
Uroczystość ślubowania uczniów klasy I została połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV i VI na dobry początek wszystkich miłych gości przywitali piosenką „Nasza szkoła”, której słowa podkreślają to, że szkoła jest miejscem przyjaznym dla wszystkich i tutaj można znaleźć życzliwych ludzi oraz wsparcie w trudnych chwilach. W imieniu całej społeczności uczniowskiej SU podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły słowami wierszy i piosenką, a na koniec na pamiątkę spotkania wręczył własnoręcznie wykonane niespodzianki: papierowe koszyczki z życzeniami: „Jakże nie pisać wierszy,/ jakże nie płonąć w podzięce./ Za dar najpiękniejszy, za SERCE”. A potem przyszedł czas na wspólną zabawę przy dźwiękach muzyki.
Jolanta Fornalczyk-Kocik
Link do galerii: