• 20-lecie nadania szkole imienia Adama Mickiewicza

        • 11. grudnia 2018 r. - 20-ta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Szydłowie
          imienia Adama Mickiewicza

           

                      Rok 2018 był ważny w historii Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie, ponieważ dwadzieścia lat temu placówka otrzymała imię wielkiego wieszcza. Już od początku roku  grono pedagogiczne zaplanowało wiele ciekawych działań. Na lekcjach plastyki uczniowie szkicowali portrety A. Mickiewicza, które ozdabiają górny korytarz. Pani M. Zawadzka – Matuszewska zorganizowała konkurs dla starszych uczniów, którzy przygotowywali ekslibrisy. Zwycięski (oczywiście z portretem poety) wykonany przez ucz. kl. VII - Roksanę Wiśniak będzie ozdabiał książki w szkolnej bibliotece. Młodsi natomiast wykonywali zakładki do książek – ten, który zwyciężył, został wielokrotnie powielony i rozdany naszym uczniom oraz gościom szkoły. Samorząd Uczniowski również przyłączył się do obchodów i zorganizował trzy konkursy: dla klas 0 konkurs plastyczny Laurka z okazji imienin szkoły, dla kl.II – IV konkurs plastyczny Namaluj poezję A. Mickiewicza, dla kl. V – VII konkurs literacki Życzenia z okazji imienin szkoły.Ponadto do szkół noszących imię autora „Pana Tadeusza” zostały wysłane listy, aby nawiązać z nimi kontakt i zgromadzić informacje o tym, w jaki sposób społeczności świętują ważne rocznice związane z patronem. Szkoła może też poszczycić się też fotoksiążką, w której zgromadzono zdjęcia z uroczystości sprzed 20-tu lat, a także te upamiętniające obchody kolejnych rocznic.

          Z tej okazji zmieniono również tablicę poświęconą naszemu patronowi. W rezultacie górny korytarz ozdabia piękna szklana tablica  z podobizną Adama Mickiewicza i cytatem z epopei narodowej: O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,/ Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy. Również na dolnym korytarzu przy wejściu p. Klaudia Cierpikowska – nauczycielka matematyki – namalowała portret autora Dziadów, by ci, którzy wchodzą pierwszy raz do szkoły, nie mieli wątpliwości, czyje  imię ona nosi.

                      Uroczystość zaplanowaliśmy na grudzień, by nawiązać do 220-tej rocznicy urodzin poety, jego imienin i przy okazji świętowaliśmy Boże Narodzenie. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu szacownych gości. Część oficjalną wspólnie z panią dyrektor rozpoczął przewodniczący SU, który powitał wszystkich zgromadzonych słowami, jakie padły w szkole 20 lat temu: Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, /Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza. Uczniowie odśpiewali hymn szkoły, który został napisany przez jedną z naszych nauczycielek wiele lat wcześniej. Poczet sztandarowy tego dnia też był niezwykły, bo w jego skład wchodził obecny,
          a także poczet rodziców i uczniów sprzed dwudziestu laty przyjmujący sztandar. Była to chwila bardzo wzruszająca dla wszystkich. Następnie pani dyrektor przypomniała wydarzenia związane
          z nadaniem imienia szkole. Później głos zabrali goście, gratulując tak pięknej rocznicy.

          W części artystycznej przenieśliśmy się do studia telewizji internetowej. Prezenterki zaprosiły widownię pod pomnik A. Mickiewicza w Krakowie, gdzie co roku w dzień urodzin autora Pana Tadeusza kwiaciarki składają kwiaty. Oczywiście odtworzyły także prawdopodobną atmosferę imprez z udziałem poety. W komentarze prowadzących zostały również umiejętnie wkomponowane fragmenty utworów wielkiego wieszcza. Na szkolnej scenie można było zajrzeć do cmentarnej kaplicy i wywoływać duchy, pójść z dziećmi na wzgórek i modlić się o szczęśliwy powrót taty, spacerować nad jeziorem ze Świtezianką oraz wiarołomnym Strzelcem, przekonać się, czym jest prawdziwa przyjaźń na przykładzie Leszka i Mieszka, zachwycić się przebiegłością pana Twardowskiego, przyjrzeć się smakołykom ze stołu w Soplicowie. Młodzi aktorzy zaprosili też do lasu i ogrodu, recytując fragmenty z Pana Tadeusza. Oczywiście nie mogło zabraknąć tańca narodowego przedstawionego w epopei narodowej – poloneza. Pojawiły się i inne fakty z życia A. Mickiewicza. Można było dowiedzieć się, że doskonale znał on język niemiecki, więc tłumaczył niemiecką poezję romantyczną na język polski. Prezenterki nie zapomniały pokazać poetę jako wielkiego patriotę. Na koniec artyści wyrecytowali wiersz naszego patrona mówiący o Bożym Narodzeniu. Słowa:Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie,/Lecz biada ci, jeśli nie zrodził się w tobie stały się przesłaniem na nadchodzący świąteczny czas. Pojawiły się też życzenia i kolejne słowa poety, by snuć miłość. Całość przedstawienia została wzbogacona piosenkami, pastorałkami i kolędami. Inscenizację wsparła również swoim występem pani dyrektor oraz grono pedagogiczne.

          Następnie wszyscy przenieśli się na górny korytarz, gdzie została odsłonięta i poświęcona nowa tablica upamiętniająca patrona szkoły – Adama Mickiewicza.

          Uczestnicy uroczystości mogli również obejrzeć wystawę  związaną z życiem i twórczością wielkiego romantyka zorganizowaną przez pana P. Sowałę, który pochodzi z terenu naszej gminy, ale na stałe mieszka we Francji. Z tej okazji powstał przewodnik nawiązujący właśnie do wystawy i uroczystości. Zarówno goście jak
          i nasi uczniowie zostali obdarowni gadżetami upamiętniającymi to ważne wydarzenie w życiu szkoły (długopisy, smycze, zakładki do książek). Wszystkie te przedmioty zasponsorowali rodzice jednego z naszych uczniów.

                      Mamy nadzieję, że wszelkie działania, które poprzedziły uroczystość i sama uroczystość
          trwale zapadną w pamięć naszych uczniów. Nie będą oni mieli problemów z przedstawieniem sylwetki Adama Mickiewicza i podaniem tytułów jego wybranych utworów, a także przede wszystkim będą dumni z tego, że stanowią cząstkę naszej szkolnej szydłowskiej społeczności.

          Jolanta Fornalczyk-Kocik