Rok szkolny 2019/2020
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Za nami kolejny rok szkolny. Tym razem niezwykły, bo postawił przed uczniami, nauczycielami, rodzicami niecodzienne zadanie. Część 2 semestru upłynęła pod znakiem zdalnego nauczania. Z powodu panującej na świecie pandemii w połowie marca zamknięto szkoły. Uczniowie zamiast w szkolnych ławkach musieli zasiąść przed komputerami i w nowy sposób zdobywać wiedzę. Nietypowe było również zakończenie roku szkolnego. Uczniowie, z zachowaniem reżimu sanitarnego spotykali sie z panią dyrektor C Wojtas, wychowawcą i nauczycielami na szkolnym boisku. Każda klasa miała wyznaczoną godzinę zakonczenia roku szkolnego. Niektórych uczniów trudno było rozpoznać - nie tylko przez maseczki na ich twarzach, ale także przez to, że podrośli.
Ósmoklasiści w zmienionym terminie napisali swój pierwszy ważny w życiu egzamin. I choć tym razem stres był dla nich podwójny, wierzymy, że poradzili sobie znakomicie. Życzymy im dostania się do wymarzonych szkół i powodzenia na dalszej drodze edukacji.
Dziekujemy Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły, a także Rodzicom za ten rok szkolny. Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji i zasłużonego odpoczynku. Do zobaczenia we wrześniu - miejmy nadzieję na szkolnym korytarzu...
Kangur matematyczny
Na początku czerwca nasi uczniowie brali udział w konkursie Kangur Matematyczny – po raz pierwszy w nowej formie - online. Z wielką radością informujemy, że udało się zdobyć jedno wyróżnienie – Julia Misiaczyk z klasy 5a i jeden wynik bardzo dobry – Lena Misiaczyk z klasy 4. Pozostali uczestnicy dzielnie walczyli z matematycznymi zagadkami:
klasa 4: Kinga Adrianowska, Adrian Dębski, Daria Gąsiorowska, Paulina Kowalczyk
klasa 5a: Jakub Urbaniak, Franciszek Pawlak, Zuzanna Przygoda, Maria Kijańska, Marta Rachel, Wiktor Kuropatwa, Jagoda Nita, Filip Kaczmarczyk, Klaudia Zasada
klasa 5b: Bartosz Dzieciątkowski, Zuzanna Adriańczyk, Julia Czechowicz, Michalina Zawiera
klasa 6: Hanna Nowak, Natalia Gozdal, Michał Trzeciak, Nikola Michalak, Aleksandra Gabrysiak, Nadia Adrianowska, Jan Wiśniak
klasa 7: Maksymilian Stach
Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, nauczeni doświadczeniem, zdobędziemy jeszcze więcej laurów!
Koordynator konkursu - Klaudia Cierpikowska
Konkurs plastyczny
Poseł na Sejm RP Piotr Polak, zorganizował w stu szkołach w 12. powiatach konkurs plastyczny „Jan Paweł II - Pielgrzym Europy”, którego celem było zwiększenie wiedzy o życiu i pielgrzymkach Papieża Jana Pawła II, a także kształtowanie pamięci o Nim. Przy pomocy p. Anny Banasiak i p. Jolanty Nieoczym do konkursu włączyli się również uczniowie klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie.
W każdej ze szkół biorących udział w konkursie, komisja konkursowa przydzieliła trzy miejsca.
W SP Szydłowie wyróżnieni zostali:
I miejsce – Tomasz Sobolczyk kl. VII
II miejsce – Ewelina Kuropatwa kl. VIII
III miejsce – Jan Wiśniak kl. VI
Nagrody zostaną wręczone po powrocie uczniów do szkół.
Gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów.
„SERCE NIE JEST Z KAMIENIA”
Oj, dzieje się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie!
Nauczyciele zwrócili się do społeczności szkolnej z następującym apelem!
Drodzy Uczniowie!
„ W ciekawych czasach przyszło nam żyć”!To powiedzenie powtarzały kolejne pokolenia. Wasze pokolenie też tego doświadcza. Ale nie jest to radosna ciekawość, nie jest to ekscytujące poszukiwanie nowego. Minione tygodnie są dziwne, niepokojące, tak bardzo odmienne od tego, co znamy. Wiosna przyszła jak zawsze, ale radość z niej jakby mniejsza, skrywana, przytłoczona smutnymi doniesieniami. Tęsknimy za bliskimi, za miejscami, które lubiliśmy odwiedzać, tęsknimy za naszym dawnym życiem. Brak nam szkoły, kumpli z klasy, gwaru szkolnych korytarzy, placu zabaw, boiska. CZEKAMY! Trzeba mieć nadzieję, że szybciej niż to teraz jest podawane, będziemy się mogli spotkać. Trzeba szukać w sobie siły do pokonania wszystkich wyzwań! Trzeba powiedzieć: „ Mam tę moc!” i uwierzyć w to! PRZEKAŻMY DOBRĄ EMERGIĘ! UWOLNIJMY DOBRE EMOCJE! POKOLORUJMY ŚWIAT!
Proponujemy Wam udział w PIERWSZEJ PO TEJ STRONIE ŚWIATA AKCJI! Zainicjowali ją uczniowie ze Szkoły w miasteczku Langley, pod Vancouver, w Kanadzie. W miejscach odwiedzanych przez mieszkańców tej miejscowości uczniowie porozkładali pomalowane przez siebie kamienie. Na nich właśnie umieścili swoje pozytywne, kolorowe przekazy ( uśmiechy, serca, słońca, dobre myśli, marzenia). Zobaczycie poniżej zdjęcia niektórych kamieni. POMALUJMY NASZE WŁASNE KAMIENIE! Umieścimy je przed ogrodzeniem naszej Szkoły w Szydłowie, wzdłuż głównej drogi, od bramy do bramy. Wasi Rodzice, przejeżdżając przez Szydłów, ułożą je w tym miejscu, za co już teraz gorąco dziękujemy. Do udziału w akcji zapraszamy każde dziecko, każdego ucznia, ale również Rodziców, nauczycieli i pracowników Szkoły! Kamienie nie muszą być wielkie, a farba powinna być odporna na warunki atmosferyczne. Kamienie powinny mieć podpis i datę, ale mogą też być anonimowe. Niech przed naszą Szkołą powstanie barwny szlak dobrej energii, radości, nadziei, którą podzielimy się z każdym, kto tamtędy przejedzie, przejdzie. Wyślemy światu sygnał, że „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”! Jesteśmy w swoich domach, ale nasze zapisane na kamieniu uczucia mogą być razem, blisko siebie, w Szkole! To będzie akcja pod hasłem „SERCE NIE JEST Z KAMIENIA”!
Wierzymy, że pomysł spodoba się Dzieciom i Dorosłym, że Rodzice pomogą i też „zapalą się” do tego przedsięwzięcia. Dzięki temu przetrwa pamięć o tym wyjątkowym doświadczeniu pandemii, PAMIĘĆ ZAPISANA W KAMIENIU!
Ruszajmy szukać naszych kamieni i ożywiajmy je!
Ewa Pilarska
Jolanta NieoczymDzień Kobiet i Mężczyzn
Tradycją naszej szkoły jest coroczne obchodzenie Dnia Kobiet i Mężczyzn. 8. marca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w niecodziennych kreacjach odwiedzili wszystkie klasy częstując uczniów, nauczycieli i pracowników słodkim upominkiem. Pieniądze na słodkości SU zarobił sprzedając własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe.
Arena Młodych
28.02.2020r. uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie wzięli udział w wyjątkowych rekolekcjach wielkopostnych w łódzkiej Atlas Arenie, organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Łodzi. Wiele tysięcy młodych ludzi modliło się, śpiewało, tańczyło, aby pokazać sobie i Bogu, że zależy im na tym, co dobre, bezgrzeszne, szczere. Obejrzeli widowisko taneczne, wysłuchali Słowa Bożego, tworzyli kręgi. Chętni mogli przystąpić do Sakramentu Pokuty. Zadowoleni, zachwyceni i najedzeni (nie tylko Słowem Bożym, bo były też drożdżówki) wszyscy wracali z postanowieniem, że w przyszłym roku też pojadą na tak niezwykłe spotkanie.
Konkurs chemiczny GARGAMEL
26 lutego 2020 r. uczniowie SP im. A. Mickiewicza w Szydłowie wzięli udział w konkursie chemicznym, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im Królowej Jadwigi w Pabianicach.
Celem tego konkursu jest pogłębianie wiedzy z zakresu chemii i propagowanie nauk ścisłych. Wyłonieni w etapie szkolnym uczniowie klas VII-VIII: Julia Żak, Ewelina Kuropatwa, Karolina Antczak oraz Maksymilian Stach mieli okazję zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół powiatu pabianickiego. Konkurs miał formę pisemną i składał się z wielu zadań, które wymagały od jego uczestników nie tylko obszernej wiedzy chemicznej, ale również umiejętności logicznego myślenia oraz rozwiązywania zadań. Spośród reprezentantów naszej szkoły najwyższy wynik uzyskała Julia Żak i tym samym zakwalifikowała się do trzeciego, finałowego etapu tego konkursu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Julii życzymy dalszych sukcesów!
Karnawałowo
Tłusty Czwartek to tradycyjnie okazja by „poszaleć” przed końcem karnawału. W szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie uczniowie z apetytem zjedli pączki ufundowane przez Radę Rodziców oraz bawili się na balu przebierańców. Dzieci zachwycały swoimi strojami, chętnie brały udział w zabawnych konkursach, tańczyły i bawiły się wraz ze swoimi nauczycielami z naszym szkolnym animatorem zabaw, panią Eweliną Olejnik. Tradycyjna zabawa była tradycyjnie udana.
Walentynki
W Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie znów zapanowała miłosna aura. Korytarze zostały udekorowane sercowymi girlandami a przed świętem miłości „uruchomiona” została poczta walentynkowa. Członkowie Samorządu Uczniowskiego sprzedawali okolicznościowe kartki, które można było wrzucić do skrzynki. Na kartkach walentynkowych widniały takie napisy jak: „Kocham Cię mocniej niż pizzę” lub „Jesteś moim pączusiem – słodki i ciekawy w środku”. W dzień zakochanych SU wręczył wszystkim lizaki w kształcie serca, życzył słodkich walentynek oraz porozdawał kartki z poczty walentynkowej.
Hanna Nowak
Kl. VI
Pracownia fizyczno-chemiczna
6.02 2020 r. o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie odbyło się uroczyste otwarcie pracowni chemiczno-fizycznej.
W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Borkowski – Wójt Gminy Lutomiersk, Agnieszka Kiedrzyńska - dyrektor SCUW w Lutomiersku, radny Gminy Lutomiersk - Janusz Włodarczyk oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Pieniądze na pomoce dydaktyczne do pracowni szkoła pozyskała z podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019 Ministerstwa Edukacji Narodowej. W czerwcu został złożony wniosek przez Gminę Lutomiersk. Otrzymano kwotę 40000 zł, za którą zostały zakupione pomoce dydaktyczne do pracowni chemicznej i fizycznej. Urządzenie pracowni wymagało podłączenia wentylacji, założenia wody i podciągnięcia elektryki. Została również odświeżona sala lekcyjna, w której powstała pracownia, a uwieńczeniem całości było jej uroczyste otwarcie.Dyrektor szkoły dziękuje przybyłym gościom za udział w uroczystości, nauczycielom – w szczególności pani Annie Makowskiej i Sylwii Łykowskiej oraz uczniom za jej przygotowanie
Sprawozdanie z KONKURSÓW POZASZKOLNYCH
I semestr roku szkolnego 2019/20
"Sukcesto nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej inteligencji ani szczęścia.
Sukcesy odnoszą ludzie przekonani, że wciąż się wiele mogą nauczyć."
/Carol Dweck, psycholog ze Stanford University/
Każdy uczeń jest zdolny, a wykrywanie tych zdolności jest bardzo ważnym zadaniem szkoły, czyli nauczycieli i wychowawców. Wdrażanie uczniów do systematycznej pracy nad własnym rozwojem stanowi szczególną część składową działań pedagogicznych. To udaje się od lat w naszej szkole.Nauczyciele potrafią zmotywować uczniów do wzięcia udziału we wszelkiego rodzaju konkursach, umiejętnie wpłynąć na ich chęci, rozbudzić zainteresowanie i pozytywne nastawienie do uczestnictwa w konkursach.
Oto laureaci konkursów pozaszkolnych:
GMINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY "Cztery pory roku w gminie Lutomiersk"
w kategorii klas I-III
I miejsce – Maja Sobczak kl. II
II miejsce – Julian Witkowski kl. I
w kategorii klas IV-VI
I miejsce – Kinga Adrianowska kl. IV
II miejsce – Nadia Adrianowska kl. VI
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI -"Dźwięki mojej szkoły"
- wyróżnienia otrzymały:
Natalia Krawczyk kl. VII i Julia Żak kl. VIII.
W KONKURSIE PLASTYCZNYM" Górnokredowa z Konstantynowa do picia prosto z kranu", organizowanym przez Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Konstantynów, wyróżnienie zdobyła uczennica kl. II –Marysia Nowak.
ARCIDIECEZJALNY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ "Ewangelia św. Mateusza" - do etapu rejonowego przeszli: Julia Misiaczyk i Wiktor Kuropatwa z kl. Va oraz Bartosz Michalak z kl. IV.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI "List do taty"
- wyróznienie otrzymał:
Franciszek Pawlak KL. Va
IX REGIOLNALNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA DYSLEKTYKÓW
- laureaci: Martyna Stasiak kl. VII i Ewelina Kuropatwa KL. VIII
Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Lutomiersk
24.01.20r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się turniej tenisa stołowego.
W wyniku rozgrywek nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Klasy IV-VI
Dziewczęta
III miejsce Marta Rachel
Chłopcy
II miejsce Cyprian Gajtka
Klasy VII-VIII
II miejsce Błażej Czerwiński
Gratulujemy zwyciężcom i życzymy dalszych sukcesów
Ferie w szkole
W drugim tygodniu ferii w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia i wyjazdy dla uczniów. Młodsze dzieci wybrały się do kina w Pabianicach na film „Urwis”, zaś starsi uczniowie mieli dwa wyjazdy do Łodzi na filmy przygodowe „Jumanji” i „Dr. Dolittle”. W szkole odbyły się zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzieci miały okazję grać w gry multimedialne na podłodze interaktywnej oraz programować roboty Botley i Blue-bot dla których projektowali tory i rysowali trasę.
Zabawa choinkowa
Tradycją Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie jest organizowana corocznie Zabawa Choinkowa, najbardziej wyczekiwana i lubiana zimowa taneczna impreza szkolna. W tym roku odbyła się ona 9 stycznia i podzielona była na dwie grupy wiekowe. Dzieci z edukacji wczesnoszkolnej tańczyły ze swoimi wychowawczyniami na zabawie prowadzonej przez niezastąpioną animatorkę, roztańczoną i rozśpiewaną panią Ewelinę Olejnik. Uczestniczyły też w słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Stoły uginały się od tac z przepysznymi ciastami domowego wypieku. Rada Rodziców przygotowała też noworoczne niespodzianki- paczki ze słodyczami. Po południu przy dźwiękach dyskotekowej muzyki bawiła się młodzież. Dla nich również była słodka uczta i słodki prezent. „Wisienką na torcie” był występ grupy tanecznej Active Movement. Dziękujemy pani Patrycji Majchrzak za przygotowanie naszych uczniów do tego pokazu. Tańce musiały skończyć się wieczorem, ale ciastami rozkoszowali się wszyscy jeszcze kolejnego dnia. Tak to właśnie tanecznym krokiem i z pełnymi brzuchami wkroczyliśmy w zimowe ferie. I już cieszymy się zapowiedzią kolejnej zabawy-balu karnawałowego! I super, bo uwielbiamy się bawić i wspólnie spędzać czas!
#RazemNaŚwieta
Nasza szkoła wzięła udział w akcji MEN "Razem na Święta". Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. W ramach akcji została przeprowadzona zbiórka artykułów plastycznych dla Domu dziecka w Porszewicach. Zebrane metariały zostały dostarczone do dzieciaków jeszcze przed świętami. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i pomogli sprawic radość podopiecznym Domu Dziecka w Porszewicach.
„GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI…”
Z wielką radością oczekiwaliśmy z całą szkołą na zbliżające się święta.
Na zajęciach w szkole były rozmowy o naszej, bogatej tradycji świątecznej,
przygotowywaliśmy kartki świąteczne, ozdoby choinkowe i niespodzianki Bożonarodzeniowe.
Wiele dzieci wzięło udział w konkursie szopek rodzinnych, które uczniowie i goście mogli podziwiać na korytarzu naszej szkoły. Wszystkie szopki były przepiękne i trudno było wybrać te, które się wyróżniały. Jury przyznało następujące miejsca:
1 miejsce -Tobiasz i Tadzio Mroczkowscy
2.miejsce - Marysia Matuszewska
3 miejsce - Szymon i Filip Pawlak
W czwartek 19 grudnia 2019r. w szkole odbyła się uroczystość Bożonarodzeniowa połączona ze spotkaniem wigilijnym. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej , gdzie zgromadzili się nauczyciele, uczniowie , pracownicy szkoły, emeryci i zaproszeni Goście.
Dzieci z klasy II, V i 0A przedstawiły „JASEŁKA”, w których przeniosły naszą wyobraźnię do czasów narodzenia Pana Jezusa. Młodzi aktorzy ukazały wielką radość z tego wydarzenia, pokazując jak witali Go wybrani przedstawiciele Polski i reprezentujący różne wybrane, narodowe zawody. Dzieci śpiewały też bardzo ładnie kolędy. Przedstawienie zakończyły pasterskie życzenia:
PRZYJMIJCIE WSZYSCY KOCHANI,
DO SERC WIELKIEGO GOŚCIA.
BĘDZIECIE MIEĆ PIĘKNE ŚWIĘTA
I WIELE PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI!
Kolejny dzień, również odbył się w świątecznej atmosferze. Samorząd uczniowski, złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczył drobne, świąteczne upominki – mydełkowe aniołki. Na sali gimnastycznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Pani Dyrektor jeszcze raz złożyła świąteczne życzenia i przypomniała o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zimowej przerwy świątecznej.
Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na Niego czekają…
Szóstego grudnia, w imieniny Mikołaja, w szkole w Szydłowie już od rana wśród uczniów dało się zauważyć duże podekscytowanie i oczekiwanie. W salach lekcyjnych pojawiły się świąteczne dekoracje i strojne choinki. Tego dnia młodsze dzieci z klas 0-IV zostały zaproszone do Domu Kultury na spotkanie z Mikołajem, który wręczył wszystkim drobne, smaczne prezenty. Wcześniej dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez Teatr Króla. Ciekawa scenografia i ekspresyjna gra aktorów bardzo się wszystkim podobała. Serdecznie dziękujemy władzom Gminy Lutomiersk za zorganizowanie tej imprezy. To nie był koniec atrakcji. Były też klasowe mikołajki z prezentami i słodkimi przekąskami oraz dużo, dużo dobrej zabawy. W poniedziałek święty Mikołaj niespodziewanie pojawił się w szkole osobiście. Odwiedził wszystkich uczniów obdarowując ich cukierkami. Drogi Mikołaju! Dziękujemy, że o nas pamiętałeś. Zapraszamy za rok. Społeczność szkolna gorąco też dziękuje Radzie Rodziców, która w tym roku ufundowała bardzo fajne, ekologiczne torebki do wielokrotnego użycia. To piękny gest i świetny przykład ochrony środowiska przed śmieciowymi foliówkami.
Andrzejki
Koniec listopada kojarzy się z tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi. Klasa Vb z wychowawczynią i p. Martą Wijatą przygotowali wróżby i zaprosili pozostałe klasy. Piątkolasiści w strojach czarownic, wróżek i czarnoksiężników wróżyli uczniom.
Pasowanie na czytelnika uczniów klas I
26. listopada do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klasy I. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej inscenizacji wiersza Jana Brzechwy "Na straganie" przygotowanej przez uczniów klasy Va. Kukiełkowe przedstawienie bardzo się pierwszakom podobało. Po występie pani dyrektor pasowała pierwszaków na czytelników. Dzieci otrzymały pamiątki pasowania, a potem wraz z panią E. Obierzalską udały się do biblioteki, by wypożyczyć pierwsze lektury. A jest w czym wybierać - nowości nie brakuje, ponieważ szkoła bierze udział
w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.Wiersz Brzechwy nie został wybrany przypadkowo. W szkole realizowany jest program "Warzywa i owoce", którego celem jest propagowanie zdrowego odżywiania. Uczniowie klasy Va i pierwszaki po pasowaniu skorzystały ze zdrowego poczęstunku - pysznych jabłek.
Dzień Pluszowego Misia
i Dzień Życzliwości
25. listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia - najlepszego przyjaciela milionów dzieci. Nasza szkoła także przyłączyła się do obchodów. Tego dnia maluchy z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie I i II klasy przynieśli ze sobą pluszowych przyjaciówł. W sali gimnastycznej odbyły się wspólne zabawy, takńce z misiami. Ponadto odbył się konkurs "Eko-Miś". Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały podobizny misiów z surowców wtórnych. I miejsce zajęła Zuzia Bratoń, II Tobiasz Mroczkowski, III Iga i Aleksander Eichman, wyróżniono prace Oli Sowińskiej i Ani Jeziorskiej. Eko-Misie wystawione zostały na dolnym korytarzu, by wszyscy mogli podziwiać kreatywność najmłodszych uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było zachęcenie do wspólnego spędzania czasu oraz rozbudzania świadomości ekologicznej.
Tego dnia obchodziliśmy też Dzień Życzliwośći. Na szkolnych korytarzach zawisły specjalne kartki. Wypisano na nich aforyzmy dotyczące życzliwości. Można było zabrać ze sobą kawałek tej życzliwości. Zachęcamy do obejrzenia relacji w albumie fotografiznym.
Narodowe Święto Niepodległości
101 lat temu ofiarność i poświęcenie wielu pokoleń Polaków przyniosła naszej Ojczyźnie największy dar - WOLNOŚĆ. To właśnie głównie tej wartości poświęcona była akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie. Uczniowie mówili m.in.: „Wolność – to możliwość wyboru./ Wolność to dom pełen ukochanych ludzi./ Nie ma nic cenniejszego nad wolność./ Wolność bycia człowiekiem”. Kolejnego dnia w piątek – 08.11.2019 r. - cała społeczność naszej szkoły wspólnie odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”, biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Młodsze dzieci przygotowały na ten dzień chorągiewki. 11.11.2019 r. nasi uczniowie reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym podczas mszy w Klasztorze Salezjanów w Lutomiersku.
XII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Barwy jesieni"
5 listopada 2019 roku już po raz dwunasty odbył się w Pabianicach powiatowy konkurs recytatorski zatytułowany "Barwy jesieni". Konkurs adresowany był do dzieci z zerówek i pierwszej klasy. Naszą szkołę reprezentowały dwie dziewczynki z oddziału przedszkolnego 0b. Julia Różycka wyrecytowała wiersz "Jesienny pociąg" D. Gellner, a Marysia Matuszewska "Jesień u fryzjera" D. Gellner. Na wyniki niestety musimy poczekać, ale mocno trzymamy kciuki, bo choć konkurencja była duża (50 uczestników z terenu powiatu), to naszym uczennicom poszło znakomicie!
Dzień Dyni
Jesień to taki magiczny czas w roku. I tak w naszej szkole, żeby zaakcentować tą piękną porę roku obchodziliśmy Święto Dyni. Zanim jednak ten dzień nadszedł, uczniowie zostali wprowadzeni w świat magii dzięki tajemniczym zagadkom o przygodach Harrego Pottera, które przygotowały p. Marta i p. Gabrysia. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 30 listopada podczas obchodu Święta Dyni.
Dnia 30 listopada nasi uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej na Święcie Dyni przygotowanym przez klasę 6 i p. Gabrysię. Na trzeciej godzinie lekcyjnej bawili się młodsi uczniowie naszej szkoły. Podczas wspólnej zabawy, którą prowadziła nasza szkolna animatorka p. Ewelina zostały przeprowadzone konkursy przygotowane przez organizatorów.Uczniowie klas 0-II wzięli rownież udział w konkursie międzyklasowym na najśmieszniejszą dynie. Dynie wyglądały rewelacyjnie. Jury oceniło dzieła uczniów i ostatecznie wygrała klasa I. Następnie w zabawie wzięli udział starsi uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursach i pobawili się przy świetnej muzyce. Klasy IV-VIII wzięły udział w konkursie międzyklasowym na najstraszniejszą dynię. Tym razem jury zdecydowało przyznać dwa pierwsze miejsca. Zwycięzcami zostały klasy VI I VII.Udział w akcji MEN 25.10.2019 r.
1.Klasa VIII w parku szydłowskim wspominała Romana Mielęckiego- powstańca listopadowego oraz podziwiała pomniki przyrody -dęby pamiętajace właścicieli Szydłowa (fotorelacja w albumie).
2. Uczniowie naszej szkoły prowadzą zbiórkę zniczy, które zapłoną
1. listopada na grobach osób związanych z naszą małą ojczyzną, zmarłych pracowników szkoły, a także na opuszczonych, zapomnianych mogiłach. Wszystkie znicze opatrzone zostaną specjalną plakietką przygotowaną przez wolontariuszy działających w naszej placówce.3. Wolontariusze i inni uczniowie zaangażoawli się w akcję porządkowania grobów, o które nikt jużz różnych przyczyn nie dba.
4. W październiku uczniowie klas IV-VIII byli na wycieczce w Warszawie.
Nasi uczniowie z zadumą wysłuchali informacji związanych z Pomnikiem Małego Powstańca oraz obejrzeli uroczystą zmianę warty
przy Grobie Nieznanego Żołnierza.Akcja MEN ma na celu szczególne upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dzięi temu młodzi ludzie uwrażliwiają się na potzrebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, pochodzących z naszego regionu.DZIEŃ PAPIESKI
W liturgiczne wspomnienie Swietego Jana Pawła II 22.X.2019r. w naszej szkole przeżywaliśmy Dzień Papieski, którego hasło w tym roku brzmiało "Wstańcie, chodźcie". Dziękowaliśmy za jego posługę Bogu i człowiekowi. Święty już Jan Paweł II to ktoś nadzwyczajny, a jednocześnie zwyczajny. Dlatego właśnie jest nam tak bliski i może być dla nas wzorem. W czasie szkolnej akademii, uczniowie starali się przybliżyć niezwykłą postać świętego Papieża, ukazując skrótowo jego życie i odsłaniając go jako Przyjaciela w niebie i wzór do naśladowania. W czasie akademii szczególnie aktywnie włączyli się uczniowie z klasy IV, wspomagali ich uczniowie z kl. Va, VI, VII, VIII. Wspólnie śpiewaliśmy ulubione przez Jana Pawła II piosenki. Na zakończenie wszyscy rozeszli się z myślą JP II "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali".
WYCIECZKA DO WARSZAWY
15. października uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu był spacer po Placu Zamkowym. Następnie uczniowie obejrzeli Barbakan i Stary Rynek, na którym „spotkali się” z Syrenką Warszawską i legendarnym Bazyliszkiem. Potem przeszli pod Pałac Prezydencki i byli świadkami zmiany warty. Odali też hołd przed Grobem Nieznanego Żołnierza tym, którzy polegli za Ojczyznę. Dużym przeżyciem dla uczniów była wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie przeszli trasę, jaką pokonują zawodnicy. Na koniec Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy wycieczki z wielkim zaangażowaniem odkrywali zjawiska rządzące otaczającym światem. Wreszcie pełni wrażeń około godz. 20. „wpadli” w objęcia stęsknionych rodziców.
Terminy spotkań z rodzicami
Spotkania z rodzicami w rok szkolnym 2019/2020: (czwartki)
I – 19 września (organizacyjno informacyjne- wybory RR)
II – 28 listopada 2019 r.(zagrożenia)
III – 19 grudnia 2019 r (przewidywane oceny)
IV – 30 stycznia 2020 r. oceny za I semestr
V – 7 maja 2020 r.(zagrożenia)
VI 28 maja 2020 r.( (przewidywane oceny)
zalacznik_nr_9_Kalendarz_roku_szkolnego_2019-2020(1).docx
Ślubowanie klasy I w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie
10. października dwadzieścioro uczniów klasy I uroczyście ślubowało, że będą dobrymi uczniami, miłymi kolegami i koleżankami oraz, że będą uczyć się, jak godnie reprezentować swoją postawą naszą Ojczyznę.
Pierwszaki przygotowały pod okiem p. Jolanty Nieoczym i Ewy Pilarskiej przepiękne przedstawienie. Nie zabrakło wspaniałych kostiumów, radosnych piosenek i znakomitej gry aktorskiej. Młodym aktorom pomogli także uczniowie z klasy IV i VI.
Mottem ślubowania stały się słowa: Nasza klasa jest jak pudełko kredek, ale razem stworzymy dzieło sztuki – czego oczywiście serdecznie im życzymy. A życzeń i prezentów było tego dnia całe mnóstwo. Pierwszakom gratulowali zaproszeni goście: p. Tadeusz Borkowski – wójt Gminy Lutomiersk, p. Agnieszka Kiedrzyńska – kierownik Samorządowego Centrum Usług Wspólnych, p. Aleksandra Michalska - przedstawicielka Niepublicznego Przedszkola Sióstr Urszulanek w Kazimierzu, p. Elżbieta Kaczmarek-Pierzchała – przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Poddębicach, pani dyrektor Celina Wojtas, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Wszyscy mieli dla najmłodszych uczniów prezenty. Dzień Edukacji Narodowej świętowali ze społecznością szkoły także jej dawni pracownicy – emerytowani nauczyciele.
Samorząd Uczniowski złożył nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia, a Julia Misiaczyk (Va)
i Jadwiga Jachowicz (VII) zaśpiewały piosenkę Chodź, pomaluj mój świat. Po uroczystości pierwszaki zaprosiły swoich bliskich na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Także na nauczycieli czekała słodka niespodzianka – wyśmienite torty: od pana wójta i Rady Rodziców.Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
4. października przypadał Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nas uczniowie ochoczo sprawdzali swoje umiejętności matematyczne. Rozwiązywali matematyczne przykłady z tabliczki mnożenia na przerwach i na lekcjach. Egzaminatorami byli sami uczniowie. Pilnowali, by losujący matematyczne łamigłówki przestrzegali zasad akcji. Dzięki udziałowi z zajęciach uczniowie utrwalają tabliczkę mnożenia poprzez zabawę, której towarzyszą niezapomniane emocje.
Niecodzienna lekcja przyrody
9. października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji przyrody. Tematem zajęć były gady, a konkretnie węże. Prowadzący zajęcia przywiózł ze sobą 4. przedstawicieli tego gatunku: węża zbożowego, boa dusiciela, pytona tygrysiego i albinosa z gatunku boa. Dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, było to nie lada przeżycie. Hodowca węży opowiadał o swoich „pupilach” niezwykle ciekawie. Dzięki prelekcji uczniowie poznali życie węży, ich zwyczaje, sposób odżywiania. Odważni mogli się przekonać, czy skóra węża jest mokra czy sucha, czy wąż mruga oczami i w którym miejscu zaczyna się jego ogon. Dziękujemy panu Alanowi, który przyjechał do nas aż z Krakowa za niezwykle ciekawe przedstawienie życia gadów, które budzą raczej strach niż sympatię. Okazuje się, że pozory mylą….
Przedszkolaki w teatrze
4. październiki grupa 0a udała się do Teatru Lalek Arlekin w Łodzi na przedstawienie "Tymoteusz wśród ptaków". Maluchy zachwycały się piękną scenografią, barwnymi kukiełkami i muzyką. Myśłą przewodnią przedstawienia było to, że aby osiążgnąć cel, trzeba wykazać się cierpliwością. Maluchy mogły poznać świat teatru i zapoznać się z zasadami zachowania obowiażującymi w trakcjie spektaklu.
Sprzątanie Świata
Ostatni piątek września to dzień, kiedy cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji Sprzątania Świata. Nawet nasze przedszkolaki zadbały o to, by teren wokół szkoły lśnił czystością i wyzbierały wszystkie śmieci. Natomiast starsi uczniowie posprzątali rowy wzdłuż drogi wiodącej do parku w Szydłowie, a także rowy wzdłuż drogi do Charbic. Wielokrotnie byli zaskoczeni swoimi znaleziskami, które przynieśli na miejsca zbiórki, skąd pełne worki zostały zabrane przez specjalne służby.
Na pewno ta lekcja ekologii sprawi, że nasi uczniowie zanim wyrzucą papierek, zastanowią się, czy to odpowiednie miejsce dla niego.
Dzień Przedszkolaka
20. wrzenieśnia przedszkolaki obchodzą swoje święto. Samorząd Uczniowski naszej szkoły również pamiętał
o najmłodszych i tego dnia zorganizowano wspólne zabawy i tańce. Dzieci miały wiele frajdy korzystając z mat animacyjnych. Nie zabrakło także tańców i zabaw wśród baniek mydlanych. Każdy przedszkolak otrzymał lizaka
i balonik. Zabawy miały na celu zintegrowanie maluchów, szczególnie tych, któzy przekroczyli próg naszej szkoły pierwsz raz.INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W SP IM. A. MICKIEWICZA W SZYDŁOWIE
2 września zadźwięczał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2019/2020. Pani dyrektor Celina Wojtas i przedstawiciel SU powitali uczniów, pracowników szkołyi zebranych w sali gimnastycznej gości.
Minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów II wojny światowej, której osiemdziesiątą rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku. SU złożył także uczniom życzenia na nadchodzący rok szkolny.
W szkole, w czasie wakacji wyremontowano łazienkę chłopców, salę lekcyjną, pomalowano świetlicę i założono podłogę interaktywną. W bibliotece pojawiły się nowe książki dzięki udziałowi w NPRCZ.
Konkurs "List do taty"
Franek Pawlak, uczeń kasy Va otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego pt. "List do taty".
Rozstrzygnięcie etapu okręgowego i wręczenie nagród laureatom miało miejsce 9. września
w biurze senatora Macieja Łuczaka w Pabianicach.