• Rok szkolny 2022/2023

        • Mundurowy Dzień Dziecka w Uniejowie

          Uczniowie klas VII, VIIIa i VIIIb 30.06.2023 uczestniczyli Mundurowym Dniu Dziecka w Uniejowie. Dzieci mogły odwiedzić stanowiska służb mundurowych, a także obserwować m.in. pokazy musztry policyjnej, szkolenie psów służb i koni policyjnych, bitwę na armatki pomiędzy wozami OSP i Policja, pokaż strażacki. Dzieci mogły również zasiąść w specjalistycznych samochodach i motocyklach policyjnych.

          Dzień Patrona Szkoły

          1 czerwca 2023 r. w ramach obchodów Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie został zorganizowany konkurs recytatorski pt. „Adam Mickiewicz dla dzieci”. Koordynatorem konkursu była p. Joanna Antczak – logopeda szkolny. W centrum zainteresowania uczniów z klas I – III znalazły się utwory dla dzieci Adama Mickiewicza – wybitnego poety i patrona naszej szkoły.Celem konkursu było m.in. przybliżenie twórczości Adama Mickiewicza, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień polonistycznych oraz promowanie talentów recytatorskich.

                      Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap rozstrzygnięty został 30 maja 2023 r. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali wybrany utwór lub fragment utworu Adama Mickiewicza. Wychowawcy po wysłuchaniu recytacji wszystkich uczestników wybrali z każdej klasy 4 uczniów , którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu.Szkolny etap konkursu odbył się 1 czerwca. Dzieci przed komisją pięknie recytowały wybrany przez siebie utwór A. Mickiewicza. Poziom występów był bardzo wysoki, przez co jurorzy mieli nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Spośród wszystkich uczestników  wybrano trzech laureatów.

          Przyznano następujące nagrody: I miejsce  - Adam Adamczyk (kl.I), II miejsce – Aleksander Ejchman (kl.I), III miejsce  - Bartłomiej Michalski (kl.II). Komisja wyróżniła również recytacje uczniów z klasy III: Adama Michalaka i Mikołaja Gajtki.

          Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi, pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia i dyplomy. Dziękujemy wszystkim recytatorom za udział w konkursie, a wychowawcom za zaangażowanie i wsparcie.

          Życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu i rozwijaniu talentów recytatorskich.

           

          Maraton wycieczkowy…..

          Warszawa – sejm i senat

          24.04.2023 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Powązek Wojskowych.

          Przewodnicy w ciekawy sposób przybliżyli sylwetki znanych osób spoczywających na tym cmentarzu.

          Uczniowie zapalili znicze na grobach bohaterów znanych im z lektury "Kamienie na szaniec" oraz braci Romockich związanych z naszą małą ojczyzną.

          Głównym punktem programu była wizyta w Sejmie i Senacie RP. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć sale, w których obradują posłowie i senatorowie.

          Poznali wiele ciekawostek związanych z pracą parlamentu, z wystrojem i historią obiektu.

          Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje Panu Maciejowi Łuczakowi – Senatorowi RP za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

           

          Wrocław

          16 maja 2023r. uczniowie z klas młodszych wybrali się na wycieczkę jednodniową do Wrocławia. Miasto przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Przewodnika. Zwiedziły Starówkę, gdzie oczywiście największym  zainteresowaniem cieszyły się krasnale i historyjki z nimi związane. Dużym osiągnięciem było wejście na taras widokowy wieży przy Kościele św. Elżbiety. Pokonaliśmy ok. 300 krętych schodów (w wieży nie ma windy), ale wysiłek się opłacił. Z tarasu oglądaliśmy przepiękną panoramę na Stare Miasto i wrocławski Rynek. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w zoo i nowoczesnym Afrykarium, w którym dzieci podziwiały różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Pingwiny, żółwie, hipopotamy i piękne kolorowe ryby zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

           

          Z wizytą u Kopernika

          Na trasie naszego maratonu znalazł się także Toruń. Wyruszyliśmy  do rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika 14 czerwca.  Po dotarciu na miejsce zobaczyliśmy pomnik naszego słynnego astronoma i podziwialiśmy architekturę toruńskiej Starówki. Z zainteresowaniem słuchaliśmy legend i opowieści dotyczących spotykanych zabytków. Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Piernika, gdzie poznaliśmy tajniki wypieku tych ciasteczek i uczyliśmy się je piec.  Wielkim przeżyciem dla uczestników wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Smaczny obiad i udane zakupy były zwieńczeniem naszej wyprawy. Toruń bardzo nam się spodobał i na pewno tu wrócimy. Taką deklarację złożyli uczniowie klas I-III ze szkoły w Szydłowie oraz ich opiekunki:  panie Joanna Antczak, Barbara Filipiak, Grażyna Ulańska oraz Dorota Gajzler.

          Mazurska przygoda

          W dniach 12-14.06. grupa uczniów z klasy 4, 7 i 8 uczestniczyła w wycieczce na Mazury. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania niedawno otwartej nowej siedziby Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Po wysłuchaniu ciekawostek związanych z tym wydarzeniem odwiedziliśmy też miejsce, w którym spotkały się ze sobą wojska polsko-litewskie i krzyżackie. Następnie udaliśmy się do Mrągowa, gdzie mieliśmy chwilę czasu na mały relaks nad Jeziorem Czos. Zobaczyliśmy też słynny amfiteatr - miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Następnego dnia po pysznym śniadanku udaliśmy się do sanktuarium w Świętej Lipce, by wysłuchać pięknego koncertu organowego, którego dodatkową atrakcję stanowią ruchome figury na organach. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez nas była dawna kwatera wojskowa A. Hitlera - Wilczy Szaniec. Ruiny potężnych bunkrów i innych budynków zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Przewodnik barwnie opowiadał o wydarzeniach, które miały miejsce w mazurskich lasach w czasie II wojny światowej, w tym o nieudanym zamachu na przywódcę III Rzeszy przeprowadzonym właśnie na terenie Wilczego Szańca. Odwiedziliśmy także Giżycko - najpierw podziwialiśmy Jezioro Niegocin z wieży widokowej, potem usłyszeliśmy historię związaną z Twierdzą Boyen. Udaliśmy się też na spacer nad brzegiem jeziora. Ostatnim punktem tego dnia był rejs statkiem po Jeziorze Kisajno. Ostatniego dnia udaliśmy się do tajemniczego miejsca zwanego Galindią położonego nad brzegiem Jeziora Bełdany. Dawniej okolice tego jeziora zamieszkiwał lud Galindów. Obecnie znajduje się tam wystawa plenerowa dotycząca życia i wierzeń tego ludu. Przewodnik wybrał spośród uczestników wycieczki wodza, jego cztery żony, szamana i ... konia. Ostatnim punktem programu były Mikołajki. Mazury pożegnały nas deszczem. My też będziemy tęsknić :) 

           

          Uczniowie i opiekunowie serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Lutomiersk za dofinansowanie wyjazdu. Dzięki temu wsparciu dzieci mogły wziąć udział nie tylko w wycieczce do Wrocławia, ale także do Torunia, a starszakom udało się wyjechać na Mazury.

           

          „Poznaj Polskę”

          Dzięki udziałowi w programie MEiN „Poznaj Polskę” uczniowie klas 1-8 odwiedzili Gniezno i Biskupin. Wizyta w Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie była dla wszystkich doskonałą lekcją „żywej historii”. Uczniowie poznali zwyczaje i codzienne zajęcia ludzi żyjących w pradawnych czasach, obserwowali rekonstrukcje chat, sprzęty i  narzędzia wykorzystywane przez naszych przodków. Trudny dla tak młodego odbiorcy  temat początków państwa polskiego stał się wspaniałą przygodą i podróżą w czasie głównie dzięki Przewodnikowi, którego opowieści  były  zrozumiałe i ciekawe dla dzieci. Uczniowie zwiedzili też Gniezno – dawną stolicę Polski. Podziwiali Stare Miasto i katedrę gnieźnieńską wraz z Drzwiami Gnieźnieńskimi. Poznali żywot świętego Wojciecha oraz przypomnieli sobie legendę związaną z  powstaniem Gniezna i początkiem państwa polskiego. Z wyprawy dzieci przywiozły wiele pozytywnych wrażeń, nowych wiadomości i ciekawostek historycznych oraz  plecaki pełne pamiątek.  Zadowolone, uśmiechnięte buzie młodych turystów były  najlepszą oceną wycieczki. Biskupin i Gniezno zaliczone na szóstkę.

           

           

          Konkurs „Bezpieczeństwo dzieci w sieci”

          Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Bezpieczeństwo dzieci w sieci”,  organizowanym przez  Cinema City Poland z siedzibą w Warszawie. Trzecioklasiści pod kierunkiem swojej wychowawczyni Doroty Gajzler wykonali plakat na w/w temat. Udział w konkursie stał się doskonałą okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz do zgodnej i efektywnej współpracy w grupie. Plakat był bardzo starannie wykonany, kolorowy i zawierał wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. Organizatorzy  sprawili nam miłą niespodziankę. W ramach nagrody każdy uczeń otrzymał bardzo praktyczny ekoplecak (przydały się podczas wycieczek), a szkoła otrzymała okolicznościowy dyplom. Czujemy się docenieni i zmotywowani do udziału w kolejnych konkursach.

           

          Wiosenny Turniej Szachowy

          20 kwietnia 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wiosennym Turnieju Szachowym w Zgierzu. Podczas turnieju miało miejsce przekazanie zastawów szachowych dla szkół które brały udział w kursie podstawowym w ramach projektu „Łódzkie gra w szachy”. W związku z tym nasza szkoła wzbogaciła się o 15 zestawów. Uczniowie mogą korzystać z nich w bibliotece, a także na świetlicy i w sali komputerowej.

          Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

          W dniu 20.04.2023r w Pabianicach na stadonie PTC odbył się turniej o nazwie "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymabrku". W zawodach wzięli udział uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Szydłowie, którzy mieli możliwość rywalizowania ze swoimi równieśnikami, głównie uczęszczającymi do szkół podstawowych w Pabianicach. Turniej stał na wysokim poziomie sportowym jak i również organizacyjnym, wszystko przebiegło zgodnie z planem. Nasi uczniowie pokazali się z dobrej strony, zebrali cenne doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

          Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Rodzicom i klubowi MKS Mianów.
          To w dużej mierze dzięki nim nasi uczniowie mieli możliwość wziąć udział w turnieju.
          Klub sportowy z Mianowa zadbał o sprzęt sportowy dla naszych zawodników.

          Święto Chrztu Polski

          14 kwietnia z okazji 1057 rocznicy przyjęcia chrztu przez Mieszka I uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej
          im. A. Mickiewicza w Szydłowie przygotowali akademię upamiętniającą ten ważny moment w historii naszej Ojczyzny. Siódmoklasiści w ciekawym montażu słowno - muzycznym, w którym nie zabrakło tańca, prezentacji multimedialnej, przybliżyli zwyczaje słowiańskie naszych przodków, a także pokazali w scence dramatycznej moment chrztu syna Ziemomysła przez biskupa czeskiego Jordana. Podkreślili również ogromne znaczenie tego wydarzenia w kształtowaniu się państwa polskiego.

           

          15.02.2023r. - Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie.

          Babcia i dziadek odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Pomagają budować tożsamość młodych ludzi i kształtują ich osobowość. W końcu mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. I coś w tych słowach musi być🙂 15 lutego 2023 roku dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej przy Szkole Podstawowej w Szydłowie przygotowały dla swoich ukochanych Dziadków specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Nie jednej babci i nie jednemu dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze naszych Gości i buziaczki naszych przedszkolaków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile dziadków z wnukami ♥️😊♥️Po części oficjalnej Babcie i Dziadkowie wzięli udział we wspólnych zabawach tanecznych z wnukami. Na koniec niecodzienni Goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice. W klasie dzieci wręczyły również swoim babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane serduszka z masy solnej i laurki. Trzy pokolenia w jednej chwili i w jednym miejscu to bardzo wzruszający widok ... babcia, mama i wnuczka/wnuczek♥️... Tak - tak było u nas w przedszkolu!

          Konkurs chemiczny GARGAMEL – wyniki II etapu

          3 lutego 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie chemicznym, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Pabianicach.

          Celem tego konkursu jest pogłębianie wiedzy z zakresu chemii i propagowanie nauk ścisłych. Wyłonieni w etapie szkolnym uczniowie klasy VIII: Julia Misiaczyk, Marta Rachel, Wiktor Kuropatwa i Filip Kaczmarczyk mieli okazję zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół powiatu pabianickiego (łącznie było 62 uczestników). Konkurs miał formę pisemną i składał się z wielu zadań, które wymagały od jego uczestników nie tylko obszernej wiedzy chemicznej, ale również umiejętności logicznego myślenia oraz rozwiązywania zadań. Spośród reprezentantów naszej szkoły najwyższy wynik uzyskała Julia Misiaczyk i tym samym zakwalifikowała się do trzeciego, finałowego etapu tego konkursu.

          Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Julii życzymy dalszych sukcesów!

          JASEŁKA

          Tradycyjnie, jak co roku w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, w Szkole Podstawowej w Szydłowie odbyło się przedstawienie jasełkowe. W dniu 21 grudnia społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście, na czele z księdzem proboszczem Dariuszem Graczykiem oraz burmistrzem miasta i gminy Lutomiersk panem Tadeuszem Borkowskim, obejrzeli przepiękny spektakl: „Jakaś światłość nad Betlejem się rozchodzi”. Młodzi aktorzy, uczniowie klasy trzeciej, wykazali się ogromnym profesjonalizmem. Stworzone przez nich postaci: diabła, w tej roli Mikołaj Gajtka, aniołków zagranych przez Igę Wiśniak i Igę Ejchman, nauczycielki w obsadzie Marysi Matuszewskiej, czy uczniów (Zuza Błaszczyk, Adam Michalak, Kuba Przygoda) na długo pozostaną w pamięci widzów. Pięknie prezentowali się: Święta Rodzina (Jacek Beda i Julka Różycka), trzej królowie(Szymon Dzieciątkowski, Dariusz Białkowski i Jakub Dawidzki) oraz pastuszkowie, których zagrali Filip Siekacz oraz Damian Strycharczyk. Perfekcyjnie odtwarzane role, doskonała gra aktorska, swoboda w poruszaniu się na scenie sprawiły, że w sali czuło się atmosferę prawdziwego teatru. Przepiękna dekoracja i stroje artystów dopełniały całości. Widzów zachwyciły popisy wokalne uczniów z klasy czwartej. Kolędy i pastorałki, w  wykonaniu Uli Kijańskiej, Filipa Dębskiego oraz Tobiasza Mroczkowskiego, podkreślały radosny, świąteczny charakter tego wydarzenia. Nie można zapomnieć o aktorach-statystach, którymi byli chłopcy z klasy drugiej oraz obsłudze technicznej w osobie Marty Rachel. Ich wkład w powodzenie tego przedsięwzięcia był ogromny. Na zakończenie artyści nagrodzeni zostali wielkimi brawami, a pan burmistrz przekazał dzieciom wielką torbę ze słodyczami. W przygotowanie jasełek zaangażowane były panie: Ewelina Olejnik, Magdalena Zawadzka – Matuszewska, Ewa Pilarska, Grażyna Ulańska, Alina Frank oraz wychowawczyni klasy trzeciej Dorota Gajzler.

           

          NARODOWE CZYTANIE

          Klasa 8a we wrześniu przygotowała w ramach ogólnopolskiej akcji głośne czytanie "Ballad i romansów" A. Mickiewicza. Na pamiątkę tego wydarzenia szkoła otrzymała pięknie wydany egzemplarz dzieł Adama Mickiewicza z podpisami Pary Prezydenckiej i pamiątkowym listem.

          Zdjęcia w zakładce "Album fotograficzny"

           

          Dzień Papieski

          W dniu 28 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona Papieżowi Polakowi. Z tej okazji uczniowie klasy IV i V przedstawili program słowno-muzyczny, przybliżający nam hasło tegorocznego XXII Dnia Papieskiego. "Blask Prawdy" to hasło nawiązujące do encykliki "Veritatis splendor". Treści w niej zawarte przypominają o fundamentalnych prawdach wiary chrześcijańskiej z zakresu moralności, które odnoszą się do różnych dziedzin ludzkiego życia.

          Alina Frank

           

          Otwarcie sali gimnastycznej

          W środę 12 października 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Szydłowie. Najpierw Pani Celina Wojtas- dyrektor SP im. A. Mickiewicza powitała wszystkich zgromadzonych gości. Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przez gości. Potem sala została poświęcona przez księdza Dariusza Graczyka, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu. Kolejno głos zabrał burmistrz miasta i gminy Lutomiersk Pan Tadeusz Borkowski. następnie Pani Dyrektor podziękowała osobom, które przyczyniły się do powstania obiektu i wręczyła im okazjonalne statuetki. I wreszcie zaczęła się długo oczekiwana część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Pierwsze weszły greckie boginie trzymające koła olimpijskie. W role te wcieliły się iuczennice klasy VII i V. Dziewczynki z klasy II zatańczyły taniec z kołami olimpijskimi. Kolejno Daria z klasy VII zapaliła znicz olimpijski, a uczniowie klasy III wykonali radosny taniec "Zigi, zigi". Potem dzieci zaprezentowały kilka dyscyplin sportowych: piłkę nożną, piłke ręczną, ping-pong i podnoszenie ciężarów. Śpiewano i tańczono między innymi taniec "Czekolada" (klasa IV) i "Boogie Woogie" (klasa 0a). Na koniec rozbrzmiała piosenka finałowa "Nie bój się chcieć" w wykonaniu sióstr - Leny i Julii Misiaczyk. 

          Zwieńczeniem całego wydarzenia byłwwiezienie tortu przygotowanego specjalnie na tę okoliczność przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szydłowie. Wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani słodkim wypiekiem. 

          Był to bardzo elegancki i wzniosły dzień, który zostanie w naszej pamięci na zawsze. Głównie dzięki osobom, które włożyły całe serca i mnóstwo czasu w przygotowanie całej oprawy tej pięknej uroczystości. Mam tu na myśli nasze Kochane Panie.

          Zuzanna Bratoń, klasa V

           

          Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klasy 1

          Tradycją naszej szkoły jest to, że w październiku z okazji Dnia Edukacji Narodowej pierwszoklasiści składają uroczyste ślubowanie i zostają włączeni w poczet uczniów. Tak było i tym razem. 15 uczniów złożyło przysięgę, że będą dobrymi uczniami, kolegami i patriotami. Wśród zaproszonych gości nie brakło przedstawicieli władz samorządowych - p. A. Kmiecia, zstępcy burmistrza, p. K. Pacholaka, radnego powiatowego, p. L. Kalety, sekretarza gminy oraz p. A. Rutkowskiej, dyrektora SCUW. Złożyli pierwszakom, pozostałym uczniom i pracownikom życzenia, a dla uczniów, którzy złożyli ślubowanie, mieli także piękne upominki. Pierwszaków obdarowała też p. A. Łacwik,dyrektor oddziału w Konstantynowie Łódzkim Banku Społdzielczego w Poddębicach. Pierwszaki otrzymały także książeczki SKO. O pierwszakach pamiętali również Samorząd Uczniowskii i Rada Rodziców. 

          Uczniowie klasy 4, 5 i 8a przygotowali z okazji DEN humorystyczną scenkę, w której trzy rezolutne czarownice próbują stworzyć idealną nianię dla swoich pociech. Gdy próby spełzają na niczym, z pomocą przychodzi Dziadziuś, który przypomina im, że próbują stworzyć kogoś, kto już istnieje - nauczyciela. Na zakończenie Zuzia i Krystian z klasy 5 złożyli w imieniu społeczności szkolnej życzenia, a Julia Misiaczyk z klasy 8a wyśpiewała muzyczną laurkę.

          Poznaliśmy także wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego. 

          Paulina Kowalczyk - przewodnicząca

          Maria Nowak - zastępca

          Konstanty Beda - sekretarz

          Maja Sobczak, Anna Krawczyk - członkowie

          M. Z-M.

           

          Kapsuła czasu klasy czwartej! 

          Jacy będziemy w ósmej klasie? Czy bardzo się zmienimy? Aby odpowiedzieć na te oraz inne pytania, klasa IV razem z wychowawczynią panią Mają Lobką, przygotowała swoją Kapsułę Czasu. Dzieci napisały listy do siebie z przyszłości, które wraz ze zdjęciami i małymi pamiątkami schowano do kopert. Każda z nich została zaklejona oraz podpisana imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo klasa nagrała filmik, na którym uczniowie wypowiadają się na swój temat. Całość zamknięto w Kapsule Czasu, która została solidnie zaklejona, by nikt nie mógł się do niej dostać. Kapsuła wróci do uczniów dopiero pod koniec ósmej klasy w czerwcu 2027 roku!

          Maja Lobka

           

          Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza

          Już od kilku lat w pierwszą sobotę września odbywa się Narodowe Czytanie, nad którym honorowy patronat sprawuje Para Prezydencka. W tym roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji po raz pierwszy. Nie mogliśmy odmówić sobie tej przyjemności, bo lekturą wybraną na ten rok były utwory patrona naszej szkoły. Uczniowie z klasy 8a pod okiem wychowawczyni przygotowani do głośnego czytania 3 ballady- "Świteziankę", "Powrót taty" i "Panią Twardowską". 

          Magdalena Zawadzka-Matuszewska