• 19. czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie miało miejsce podsumowanie projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach projektu uczniowie brali udział w dwutygodniowym wyjeździe do Grecji. Każdy z nich otrzymał certyfikat.

Uczniowie ze Szkoły w Szydłowie w Grecji

Ostatnie dni pobytu grupy uczniów ze Szkoły w Szydłowie w Grecji w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów” przyniosły również wiele wrażeń. Odwiedziliśmy skansen, w którym wszystkie eksponaty zgromadzili pasjonaci tego regionu od okolicznych mieszkańców. Dowiedzieliśmy się m.in., jak kiedyś wyciskano oliwę z oliwek, jakie stroje noszono, jak wyglądało wnętrze domu z czasów niewoli osmańskiej, a także spróbowaliśmy regionalnych przysmaków. Wielkie wrażenie na wszystkich wywarł rejs na wyspę Skiatos, która słynie z przepięknych piaszczystych plaż. Stając na brzegu, ma się wrażenie, że drobinki złota mienią się w morskich falach. Chodziliśmy też wąskimi, urokliwymi uliczkami miasta usytuowanego na zboczach górskich. Uczniowie brali także udział w zajęciach z robotyki i programowania, które obyły się w Olympus Education. Ostatnim zwiedzanym obiektem był średniowieczny zamek w Platamonas.

Ze smutkiem będziemy opuszczać piękną, słoneczną Grecję i wszyscy mamy nadzieję, że kiedyś będzie nam dane tu wrócić.

Uczniowie ze Szkoły w Szydłowie w Grecji

Od 28 maja grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza W Szydłowie przebywa w Grecji w miejscowości Nea Mesangala. Hotel znajduje się nad samym morzem, więc plażowanie i morskie kąpiele są  w zasięgu ręki. Pobyt obfituje w wiele atrakcji. Zwiedziliśmy już Park Narodowy Olimpu, wielowiekowe miasteczko Stary Pantaleimonas położone 500 m n.p.m. na zboczu Olimpu, z którego roztacza się widok na całą Zatokę Termajską. Zachwyciło nas również drugie co do wielkości miasto greckie – Thessaloniki słynące z: Białej Wieży, rzymskiego Łuku Triumfalnego i Rotundy Galeriusza oraz licznych pobizantyjskich zabytków. Byliśmy także w świątyni, która powstała na miejscu męczeńskiej śmierci św. Dymitra (świętego, którego najbardziej czczą ortodoksyjni katolicy greccy). Trzymaliśmy także za palec Arystotelesa (jednego z trzech filozofów greckich, nauczyciela Aleksandra Macedońskiego), którego pomnik znajduje się w ważnym punkcie miasta. Jednak najbardziej dech w piersiach zaparły nam klasztory wybudowane na skałach zwanych Meteorami. Patrząc na nie, wydaje się, że są zawieszone w powietrzu. Zwiedzaliśmy  monastyr św. Warłama  zbudowany przez braci – zakonników Teofanisa i Nektariosa  na początku XVI wieku. W środku ozdobiony jest niezwykłymi freskami.

Poza turystycznymi atrakcjami poznajemy również grecką edukację. Naszą partnerską szkołą jest Gimnazjum PLATONA W Platamonas. Poznaliśmy przesympatycznych nauczycieli i uczniów.

Poznajemy Grecję też od strony kulinarnej, spróbowaliśmy musakę, owoce morza, baklawę, souvlaki i wiele innych przysmaków.

Przed nami wiele jeszcze tajemnic do odkrycia, więc na tęsknotę za domem nie mamy czasu.

Już 28 maja w ramach projektu  pt. ,, Rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szydłowie” nr 2021-1-PMU-4328, realizowanym w ramach projektów „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja  dwudziestoosobowa grupa uczniów i czterech nauczycieli
          ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza  w Szydłowie pożegna najbliższych i wyruszy
           na wyprawę swojego życia do słonecznej Grecji. Kolejnego dnia w godzinach popołudniowych zawitają w miejscowości Nea Mesangala leżącej nad Morzem Egejskim. Uczniowie codziennie będą uczestniczyć w zajęciach w greckiej szkole w Katerini. Oczywiście będą się komunikować w języku angielskim. Na pewno znajdą też czas na zwiedzanie najbliższej okolicy i plażowanie.

Na dzieci i nauczycieli już czekają koszulki i worki z odpowiednimi logotypami,
          które będą im towarzyszyć w czasie pobytu w Grecji. Ich rolą jest  promowanie projektów PMU.

Opiekunowie zadbali też o to, by promować miejsce, z którego pochodzą, wspomógł ich w tym  Urząd Miasta i Gminy Lutomiersk, który przekazał wiele ciekawych gadżetów. Zostanie nimi obdarowana społeczność szkoły w Katerini.

Wszyscy uczestnicy już odliczają godziny, by rozpocząć swoją grecką przygodę…

Wzor_karty_zgloszenia-ucznia-do-mobilnosci_PMU-1-5.docx

Regulamin-rekrutacji-SP-Szydlow-6.docx

FE_POWER_barwy_RP_Europejski_Fundusz_Spoleczny_plakat_A3_pion_edit_(3).docx

Od 28. maja do 11. czerwca 2023 roku grupa 20 uczniów naszej szkoły wyjedzie  na dwa tygodnie do Grecji w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Tytuł przedsięwzięcia to ,,Rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szydłowie”. Celem projektu jest wzmacnianie kompetencji językowych, cyfrowych i kulturowych uczniów. Szkołą partnerską w Grecji będzieGymnasioPlatamonas. Teraz przed uczniami zajęcia przygotowawcze do mobilności z j. angielskiego ,greckiego, kulturowe, pedagogiczne. Zajęcia będą prowadzone stacjonarnie oraz częściowo online.